0
15
Čelsi
Suhaib Salem/ Kai Havertz/REUTERS via Guliver image

Čelsi je savladao Palmeiras u finalu svjetskog klupskog prvenstva, i to rezultatom 2:1.

Fudbaleri Tomasa Tuhela su nakon titule evropskog sada postali i svjetski šampioni.

Jasno je bilo da su i prije početka meča „Plavci“ bili izraziti favoriti pred ovaj duel. Međutim, nije sve išlo glatko po ekipu iz Londona.

Obije ekipe bile su bez pogotka tokom prvih 45 minuta, ali nije izostalo uzbuđenja.

Igralo se jako brzo na obije strane. Priprijetili su preko Maunta, Silve, Pulišića i Hadson-Odoija igrači Tomasa Tuhela, dok su na drugoj strani u više navrata priprijetili Dudu, Ze Rafael i Vega.

Međutim niko nije bio precizan u samoj završnici napada, pa je razultat nakon prvog poluvremena ostao 0:0.

Nakon nekoliko obećavajućih prodora po desnom boku gol je bio u vazduhu.

Gol je u 55. minutu postignuo Lukaku koji je glavom pogodio mrežu Palmeirasa za 1:0.

Međutim, uslijedio je šok! Nakon neugodnog centaršuta igrača Palmeirasa rukom je u svom šesnaestercu igrao Tijago Silva i sudija je dosudio penal, a lopti je prišao Vega i rutinski savladao Mendija za rezultat 1:1.

Ovo je donijelo dodatno uzbuđenje na samom meču i Čelsi je pojačao igru napadu.

Prvo je priprijetio Haverc koji se dobro snašao u kaznenom prostor protivnika, ali je njegov udarac proletio pored lijeve stative.

Samo nekoliko minuta kasnije ponovo su priprijetili „Plavci“. Lukaku je odlično odložio loptu do Pulišića koji je poslao loptu tik pored stative u 73. minutu meča.

U nastavku meča igralo se znatno opreznije na obije strane.

Nakon 90 minuta nismo dobili pobjednika i meč je ušao u produžetke.

Strpljivo je gradio Čelsi svoje akcije u nastavku igre i došli do ozbiljne prilike. Nakon dobro odigrane akcije lopta je stigla do Pulišića kome je štoper Palmeirasa blokirao udarac, a lopta je nakon što je pogodila prečku otišla u korner.

Imali su „Plavci“ potpunu inicijativu tokom dodatnih 15 minuta, ali nisu uspijevali da postignu gol.

Nije bilo golova nakon prvog poluvremena u produžetku.

Jasno je bilo da Palmeiras želi da odvede meč u penal seriju, ali kako to obično biva to se nije desilo.

Nakon nekoliko stihijskih napada Čelsi je napokon došao do gola. Nakon gužve u kaznenom prostoru udarac ka golu uputio je Aspilikueta, ali je njegov udarac blokiran rukom od strane igrača Palmeirasa.

Sudija je dosudio penal, a lopti je prišao Haverc, koji je golom iz penala donio svojoj ekipi titulu prvaka svijeta.