Embolo nije želio da slavi pogodak protiv Kameruna, FOTO: Twitter
Na startu grupe “G” Svjetskog prvenstva u Kataru, fudbaleri Švajcarske savladali reprezentaciju Kameruna sa minimalnih 1:0 – Embolo riješio pitanje pobjednika

Bril Embolo je 14. februara 1997. godine rođen u Kamerunu, u glavnom gradu Jaundeu. Još kao petogodišnjak svjedočio je razvodu svojih roditelja nakon kojeg se preselio sa majkom u Francusku. Tokom školovanja mladog Emboloa, majka je upoznala Švajcarca, svog budućeg drugog muža zbog kojeg se sa sinom preselila u zemlju satova i čokolade. Embolo je još 2014. godine dobio švajcarsko državljanstvo, kao talentovani fudbaler prošao sve mlađe kategorije reprezentacije, a danas je u Kataru rasplakao upravo svoje Kamerunce. Švajcarska je ostvarila veliku pobjedu pogotkom napadača francuskog Monaka u drugom poluvremenu.

Zanimljivo prvo poluvrijeme. Švajcarska je imala više loptu u nogama, kroz posjed gradila igru i pokušavala da izgradu šansu – nije stvorila nijednu iz rubrike stopostotnih. Kamerunci su djelovali izuzetno disciplinovano, svjesno smo prepustili igru protivniku, ali preko brzonogih napadača opasno prijetili iz tranzicije.

Prva takva situacija viđena je u 10. minutu – Brajan Mbuemo je šutirao, intervenisao je Jan Somer, lopta se odbila na nogu Karla Toko-Ekambija koji šalje “bubamaru” pola metra iznad prečke. Prijetio je udarcem Kolins Fai, zatim i vezista Martin Hongla, ali Švajcarska je u tom momentu imala brilijantnog i iskusnog golmana Somera.

Konkretnija Švajcarska u nastavku rano je stigla do prednosti. Igrao se 48. minut kada je Granit Džaka započeo akciju, Remo Frojler lansirao Džerdana Šaćirija koji je servirao loptu Brilu Embolou na pet metara – rođeni Kamerunac rutinski trese mrežu, iz poštovanja nije slavio pogodak, ali ostatak “sajdžija” i te kako jeste!

Pokušali su Kamerunci brzo da odgovore, Erik Maksim Čupo-Moting je šutirao zaustavio ga je Somer, 33-godišnji čuvar mreže potom je ukrotio i udarac Andrea Angise.

U 66. minutu Švajcarska je mogla da zaključa utakmicu, ali je efektnom paradom Andre Onana zaustavio Rubena Vargasa, uslijedio je korner nakon kojeg je blizu drugog pogotka bio Embolo, u posljednjem momentu reagovao je Angisa. U posljednjim trenucima utakmice je Haris Seferović mogao da se proslavi, izblokirao ga je Žan Kasteleto.

Pokušao je selektor Kamerunaca, proslavljeni Rigobert Song da razdrma ekipu uvođenjem Vensana Abubakar i Kevina N'Kudua, napadača koji su se dokazali u Evropi, ali Švajcarska je uspjela bez većih problema da sačuva mrežu i upiše 13. pobjedu na Svjetskim prvenstvima. Kameruncima nije pomogla ni podrška sa tribina legendarnog Samuela Etoa, ova afrička selekcija je posljednji put pobijedila na Mundijalu još 2002. godine u Japanu i Južnoj Koreji.

Švajcarska će u drugom kolu igrati protiv Brazila, dok će rival Kameruna biti Srbija.