euro 2004 grčka
izvor: twiter
Mnogi smatraju Euro 2000 jednim od najuzbudljivijih turnira u istoriji međunarodnog fudbala. Međutim, kao što bi to propisao životni zakon, stvari nikada nisu stabilne i vremenom se kolebaju svake godine. UEFA Euro 2004 je savršen sportski primjer koji podražava ovaj princip, jer je turnir bio potpuni kontrast onome što se održavalo u Holandiji i Belgiji četiri godine ranije.

Autsajderi Grčka su bili iznenađujući pobjednici u izdanju Evropskog prvenstva 2004. godine; Nakon što je šokirao domaćina Portugaliju nanijevši im poraz u uvodnom meču takmičenja, dobro izbušena strana Otta Rehhagela ponovila je podvig u finalu, a Angelos Charisteas postigao je jedini gol u igri. Grci su u četvrtfinalu eliminisali favorita pred turnire Francusku, prije nego što su u polufinale poslali toliko hvaljenu Češku.

Grčki uspjeh nosio je niz značajnih obeležja evropskog prvenstva. Po prvi put su iste dvije ekipe učestvovale u dva meča turnira na turniru. Poraženi, Portugalci su postali prva država domaćin koja je izgubila i uvodni meč i finale evropskog prvenstva.Otto Rehhagel postao je prvi strani trener bilo kog pobjednika trofeja Henri Delaunai Trophi, a i sami grčki tim upisao se u istoriju pobijedivši domaćine takmičenja i aktuelne šampione.

Grupna faza, održana na devet mjesta širom Portugalije. Španija je na kratko putovala kući nakon što je u poslednjoj utakmici grupe A izgubila sa 1:0 od Portugalije, što je bilo dovoljno da domaćini napreduju nakon početne Grčke tragedije. Rusija je sa turnira napustila jecaj, obezbedivši im jedina tri boda protiv Grčke, koja je do trenutka sastanka već bila sigurna u svoj vez u nokaut fazi.

Italijani su plakali, Švedska i Danska odigrale nerešeno 2: 2, što je obezbedilo da obije skandinavske nacije izađu iz Grupe C ispred ekipe Giovannija Trapattonija. Bugarska je napustila takmičenje praznih ruku, jer su tri ekipe iznad svih završile sa poenima. Uprkos sjajnoj igri Antonija Kasana, Azuri su ostali frustrirani. Kao i na Euru ’96., Šampioni 1968. godine su otišli ​​prije nego što je stvarni posao počeo.

U međuvremenu, Njemcima je preostalo samo da žale za neriješenim rezultatom 0: 0 sa Letonijom iz grupe D. Postoji čudna statistika za Njemačku stranu na Evropskom prvenstvu; Još uvek nisu zabilježili pobjedu od podizanja trofeja na Vemblei-u 1996. Na ostalim mjestima u grupi, Češka je zabilježila tri uzastopne pobjede tako su izašli kao predvodnici grupe D. Holandija je završila druga nakon pobjede, poraza i remija.

U grupi B, dvojica favorita pojavila su se neozlijeđena, Vaine Roonei je inspirisao Englesku koja je završila iza Francuske u konačnom plasmanu. Prigušena Hrvatska i razočaravajuća Švajcarska otišli ​​su ne ostavljajući utisak na turniru, osim što se Hrvatska borila protiv Francuske sa 2-2.

Najupečatljivija utakmica Grupe B, između Francuske i Engleske, došla je 13. juna, pošto je Zinedine Zidane postigao dva kasna gola u prvo poluvrijeme. David Beckham je promašio penal, koji je spasio Fabien Barthez.

Grci su, međutim, osigurali da će Francuska u četvrtfinalu pretrpjeti vlastiti šok, dok je Angelos Charisteas dočarao cilj da se ekipa Jackuesa Santinija sruši. Engleska je podlegla Portugaliji na najtipičniji način, a ponoviće se dvije godine kasnije na Svjetskom prvenstvu, kada su izgubili iz kaznenih udaraca.

Michael Oven je rano poveo Englesku pre nego što je Vaine Roonei oboren zbog povrede skočnog zgloba. Helder Postiga pogodio je kasno izjednačenje pre nego što su Frank Lampard i Rui Costa razmenili golove u produžecima. Ricardo, portugalski golman, bio je heroj izbacivanja kada je spasio Dariusa Vassella pre nego što je mrežu umrežio pobednika.

Češka je u svom četvrtfinalnom meču pobijedila pokornu Dansku sa tri gola razlike; Jan Koller otvorio je pogodak prije nego što je Milan Baros položio Golden Boot sa drugim poluvremenom. Česi su se u polufinalu suočili sa Grčkom zahvaljujući pobjedi. Holandija i Švedska odigrale su neriješeno bez golova prije nego što su spor riješile izvođenjem penala. Arjen Robben je pretvorio presudan udarac za slanje Holanđana u polufinalni obračun sa domaćinima.

Portugal je u prvom polufinalu istrčao nadahnute pobjednike protiv Holandije sa 2:1, a Cristiano Ronaldo i Maniche postigli su ključne golove u prvom poluvremenu. Uprkos tome što je Jorge Andrade probio vlastitu mrežu na polovini drugog perioda, Portugal je bio odlučan da obezbijedi svoje mjesto pored Grčke u finalu. Završni dio turnira trebalo je da bude prerano spajanje učesnika uvodne utakmice turnira; jer je u drugom polufinalnom takmičenju ponovo prevladala grčka otpornost. Energetskih 105 minuta igre završeno je kada je Traianos Dellas potražio ogroman skalp za Grke osvajačem srebrnog gola nad Češkom.

Portugal, željan da se osveti za preokret od 2: 1 od Grka u grupnoj fazi, odnio je utakmicu svojim opreznim protivnicima u uvodnim razmenama, a bek Miguel prvi je ubo dlanove Antonisa Nikopolidisa u 13 minuta. Frustrirajuća taktika Grčke se isplatila rano u drugom poluvremenu, kada je Angelos Basinas vodeći svoju stranu u odlučujuće vođstvo od 1: 0. Prošlo je 57 minuta na Estadio de Luz dok se mrak spuštao na Lisabon. Budući superstar Cristiano Ronaldo imao je dvije dobre prilike da otpusti bočni nivo, a veteran Luis Figo zamalo je doveo do izjednačenja u nadoknadi vremena.

Na kraju, Grčka je uspela da se priveže njihovom vođstvu kroz pet minuta nadoknade i ostavi portugalsku Zlatnu generaciju nenagrađenu za blistav rad u karijeri.

Portugalija: Ricardo, Jorge Andrade, Costinha (Rui Costa 60), Luis Figo, Pauleta (Nuno Gomes 74), Miguel (Ferreira 43), Nuno Valente, Carvalho, Ronaldo, Maniche, Deco
Grčka: Nikopolidis, Seitaridis, Dellas, Basinas, Zagorakis, Giannakopoulos (Venetidis 76), Charisteas, Fissas, Vrizas (Papadopoulos 81), Kapsis, Katsouranis.