Portugal: Nije uvjek bio fudbalska sila

Portugal obzirom na njihov neizmjeran uspjeh u novijoj istoriji, možda će vas iznenaditi kada čujete da Portugal nije uvjek bio fudbalska sila. Od 16 svjetskih kupova organizovanih tokom 20. vjeka, Portugal se kvalifikovao samo za dva. Dolaskom zlatne generacije sredinom 90-ih, stvari su se, međutim, obećale. Od tog trenutka nadalje, tim je nastavio da se redovno poboljšava, proces koji je na kraju kulminirao njihovom pobjedom na Euru 2016.godine

Istorija

Fudbalska federacija Portugalije osnovana je 1914. Zvanični naziv saveza bio je Uniao Portuguesa de Futebol, a glavni cilj im je bio promocija nacionalnih turnira. Na nesreću, izbijanje Prvog svjetskog rata zaustavilo je te planove na sedam godina. Kao rezultat toga, Portugal je prvu zvaničnu utakmicu odigrao 1921. godine, izgubivši od Španije 3-1. Slijedeće godine je osnovan Campeonato de Portugal, koji je krenuo u pravom smjeru.

Prvi turnir Portugala bile su Olimpijske igre 1928. godine, gdje su se poklonili u četvrtfinalu nakon poraza od Egipta sa 2-1. Uprkos solidnom prikazivanju, nisu uspjeli da to iskoriste. Nakon što su propustili poziv za Svjetsko prvenstvo 1930, poniženi su u kvalifikacijama 1934. gubitkom od Španije sa 9: 0. U kvalifikacijama za 1938. tim se sukobio sa Švajcarskom, izgubivši sa 2: 1. Zbog Drugog svjetskog rata na sljedeću priliku morali bi da čekaju 12 godina.

Teturajući u mraku

Portugal je nastavio da učestvuje u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo tokom ’50 -ih bez velikog uspjeha. Kvalifikacije 1950. godine suprotstavile su im se starim rivalima Španiji, što je rezultiralo porazom od 5: 1 u Madridu. Još gore su prošli četiri godine kasnije, izgubivši od Austrije na ponižavajući način 9-1. U kvalifikacijama za 1958. tim je zabelježio prvu pobjedu na takmičenju (3: 0 protiv Italije), ali nade u Svjetskom kupu srušile su ih porazom od Sjeverne Irske.

Od 1960. godine nadalje, Portugal je mogao da se takmiči i u kvalifikacijama za evropsko prvenstvo. Njihova prva dva pokušaja da se plasiraju na završni turnir nisu bili uspješni, jer je tim izgubio od Jugoslavije 1960. godine i Bugarske 1964. U međuvremenu, kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 1962. godine završile su kao drugi u svojoj grupi, iza Engleske. Nakon obećavajuće pobjede nad Luksemburgom od 6: 0 i nerješenog rezultata protiv Engleske od 1: 1, izgubili su oba sljedeća gostovanja.

Koliko god da je većina ovih poraza bila obeshrabrujuća, portugalski navijači su znali da je nešto veliko na pomolu. Za početak, tim Benfike koji je osvajao rezervne evropske kupove 1961. i 1962. godine postao je oslonac nacionalnog tima. Predvođen brazilskim trenerom Otoom Glorijom, ovaj tim je konačno prekinuo „prokletstvo“ i plasirao se na Svjetsko prvenstvo 1966. Kolokvijalno su bili poznati kao Os Magricos, posle pjesme iz dvanajestog vjeka o dvanajest viteških portugalskih vitezova.

Uprkos tome što ih je Sjeverna Koreja uplašila u četvrtfinalu, Portugal je uspjeo da preokrene zaostatak od 0-3 sa 4 gola Eusebija. Potom su izgubili svoj polufinalni meč protiv eventualnih šampiona Engleske, ali tek nakon što su bili primorani na neočekivano putovanje iz Liverpoola u London. Svjetsko prvenstvo su završili pozitivno, pobjedivši Sovjetski Savez sa 2: 1 u meču za treće mjesto. Sa devet golova, Eusebio je bio najbolji strjelac turnira.

Povratak osnovi

Nakon njihovog najboljeg završetka Svjetskog prvenstva do danas, Portugal se vratio u čistilište kvalifikacija. Iznenađujuće, nisu uspjeli da se plasiraju ni na jedan svjetski kup i evropsko prvenstvo održano između 1968. i 1982. Većina ovih kvalifikacionih grupa samo je najbolja ekipa prošla na završni turnir, dok je Portugal rutinski završio na drugom mjestu.

Usamljena svjetla tačka Portugalije tokom ovog perioda testiranja bio je Brazilski kup nezavisnosti 1972. godine. Ovaj turnir je održan u čast 150. rođendana Brazila koji je dobio nezavisnost od Portugalije, a mnoge od najboljih reprezentacija svjeta su dobile pozivnicu. Portugal je pobjedio u obje svoje grupne faze, plasirajući se u finale protiv Brazila. U tjesno osporavanoj utakmici domaćini su pobjedili pobjedom u 89. minutu golom Jairzinha.

Obećavajući nastupi

Tim je napravio svoje prvo evropsko prvenstvo 1984. godine nakon dramatične pobjede nad Sovjetskim Savezom od 1: 0. Sa ta 3 boda, Portugal je osvojio prvo mjesto u svojoj kvalifikacionoj grupi. Njihova dobra forma nastavila se i na samom turniru, jer su se plasirali u nokaut fazu nakon tjesne pobjede nad Rumunijom. Izgubili su polufinalni meč od domaćina i eventualnih šampiona Francuske, dok je Platini postigao pobjednika u 119. minutu.

Posle 20 godina i četiri neuspješna pokušaja, Portugal je uspjeo da napravi Svjetsko prvenstvo 1986. godine. Očekivanja su bila velika, pogotovo jer su uspjeli da nokautiraju Zapadnu Njemačku na putu do Svjetskog prvenstva. Posle obećavajuće pobjede nad Engleskom od 1: 0, međutim, Portugal je izgubio preostala dva meča i napustio turnir. Njihovo učešće zaglibilo je u nizu kontroverzi, uključujući sumnje u doping i neprimjereno ponašanje.

Zlatna generacija

Sljedeći period nije pružio mnogo komfora portugalskim navijačima, jer je tim propustio četiri uzastopna glavna turnira. Sredinom 90-ih, međutim, grupa mladih počela je uzimati stvari u svoje ruke. Ova generacija – koju su predvodili Vitor Baia, Rui Costa, Joao Pinto i Luis Figo – osvojila je dva svjetska kupa do 20 godina, postigla najbolji rezultat nacionalnog tima na Olimpijskim igrama (4. mjesto), a mnogi od njih su već bili zvjezde u klupski fudbal.

Njihov prvi ukus uspjeha stigao je 1996. godine, kada su uspjeli da pređu u svoju euro grupu ispred Hrvatske, Danske i Turske. U nastavku su izgubili u četvrtfinalu protiv Češke, ali prvi utisak je nesumnjivo bio pozitivan. Na Euro 2000, otišli ​​su korak dalje plasirajući se u polufinale. Potom su eliminisani zlatnim golom Zinedina Zidana, koji je postignut iz kontroverznog kaznenog udarca.

Uprkos srcedrapajućem gubitku, zlatna generacija nastavila je da ostavlja svoj pečat na velikim turnirima. Posle kratkog nastupa na Svjetskom prvenstvu 2002, nastavili su da se plasiraju u finale Eura 2004, gdjje su izgubili sa 1-0 od undersaga Grčke. Svjetsko prvenstvo 2006. bilo je labudova pjesma tima, jer su zabelježili pet uzastopnih pobjeda da bi se plasirali u polufinale, gdje su izgubili sa 0-1 od Francuske. U meču za bronzanu medalju Njemačka ih je nadmašila sa 3-1.

Ronaldov dolazak

Do ovog trenutka, svi članovi zlatne generacije povukli su se iz nacionalnog tima. Zbog pojave mlade super zvjezde Kristijana Ronalda, međutim, ovo nije imalo puno uticaja na uspjeh tima. Ronaldo je već bio ključni dio ekipe za Svjetsko prvenstvo 2006. i nije trebalo predugo da postane glavni čovjek Portugalije.

Tokom Ronaldove vladavine, Portugal se smatrao večitim tamnim konjem na većini turnira na kojima je igrao. Na Euru 2008. isplovili su iz svoje grupe da bi ih Njemačka izbacila u četvrtfinalu. Svjetsko prvenstvo 2010. pratilo je sličnu putanju, pošto je Portugal u osmini finala poražen od eventualnih šampiona Španije. Četiri godine kasnije, nisu uspjeli da napreduju iz teške grupe u kojoj su bili Njemačka, SAD i Gana.

Najbolji rezultati Portugala tokom ovog perioda stigli su na Euro 2012. Nakon tjesnog poraza od Njemačke od 0: 1, uspjeli su da savladaju Dansku i preokrenu deficit protiv Holandije, kvalifikujući se za nokaut fazu. Nakon što su se revanširali Češkoj, trebali su da igraju svoj polufinalni meč protiv Španije. Još jednom su njihovi stari rivali izašli kao pobjednici; posle 120 minuta bez golova, Španija je pobjedila sa 4-2 iz penala.

Prvi veliki trofej

U poređenju sa nekim od prethodnih turnira, Portugalija se nije činila posebno dobro opremljenom za Euro 2016. Nakon što su izgubili početnu kvalifikacionu utakmicu od Albanije, ostatak mečeva su dobili samo jednim golom. Nastavili su se držati za nit na samom turniru, pošto su izvukli sve tri utakmice u svojoj grupi. U osmini finala savladali su Hrvatsku u produžetku u 117. minutu odlučivanja Kuaresme.

Meč četvrtfinala protiv Poljske ni za njih nije počeo dobro, jer su zaostali u 2. minutu. Uspjeli su da se stabilizuju na izjednačenju Renato Sanches-a u 33. minutu, na kraju nadmašivši protivnika sa 5-3 na penale. U polufinalnoj utakmici Portugal je odigrao svoju najbolju utakmicu na turniru, pobjedivši Vels sa 2: 0. Finalni meč protiv Francuske bio je još jedan zalogaj, dok je Portugal u produžecima prevladao na golu Edera.

Nakon ovog istorijskog uspjeha, Portugal se nastavio kvalifikovati za Svjetsko prvenstvo 2018. godine. Njihov uvodni meč protiv Španije pokazao se jednom od najboljih igara na turniru, jer je Ronaldo postigao het-trik da iznudi 3-3. Iako su imali malo problema sa izlaskom iz svoje grupe, nisu uspjeli da prođu Urugvaj u osmini finala.

Rezultati FIFA svjetskog kupa:
Portugal je učestvovao 7 puta na Svjetskom kupu (kvalifikacije za FIFA-ino svjetsko prvenstvo nisu uključene).

REPREZENTACIJA

Santoš je nedavno objavio spisak, po kome sastav Portugala djeluje zaista ubitačno. Rui Patrisio je prva opcija na golu, a pored njega su pozvani Entoni Lopez i Rui Silva. Odbrambenu liniju bi trebalo da čine Žoao KanseloŽoze FonteRuben Diaš i Nuno Mendes, mada je na listi i Pepe, koji je rođen 1983. godine, kao i Fonte, tako da iskustva sigurno ne nedostaje.

Što se tiče sredine terena, tu su između ostalih DaniloBruno FernandešSerhio OliveiraBernardo SilvaRenato Sančez Žoao Mutinjo, pa je jasno da će Santoš biti na “slatkim mukama”. Ofanzivnu liniju bi trebalo da čine Ronaldo, Diogo Žota i Žoao Feliks, što je svakako strah i trepet za sve protivničke defanzivce, a moguće su i izmjene sa nekim igračima iz veznog reda.

Formacija je u posljednjim utakmicama bila 4-3-3, pa se ista može očekivati na samom Euru.

8 Komentara

    Negdje devedesetih godina je pocela ekspanija fudbala u Portugalu, i od tada su uvijek negdje u vrhu.

    Odgovori

    Nikad bolji nisu bili no sad zadnjih godina.. Nemaju bas ni neku istoriju od prije

    Odgovori

    Dobro mozda bas bas davno nije bio al u zadnjim gotinama jeste i te kako

    Odgovori

    Portugal sada ima odlicnu ekipu i moj je favorit za osvajanje prvenstva

    Odgovori

    Portugal nije bio “sila”…. Al je bila ekipa koja uvijek moze iznenadit protivnika.

    Odgovori

    Sto bi se reklo… Bili su “zlatna sredina”, al po dolasku Ronalda… Sve se promjenilo. Trebao im je vodja kao sto je on.

    Odgovori

    ja bas nesto i ne volim ovu reprezentaciju nekako su mi namrsteni i antipaticni ali svaka im cast za igru i uspjehe

    Odgovori

    Nekako uvijek vezem Ronalda za Portugal, a on ima daleki vise zanimkjivih cinjenica i stvari

    Odgovori

Postavi odgovor