Japan protiv Španije, četvrtak im određuje sudbinu u Katru

Obije ekipe tek treba da se kvalifikuju u osminu finala i zato žele pobijedu.

U četvrtak uveče, Japan i Španija će se pomiriti sa sudbinom Svjetskog prvenstva 2022 još uvjek u vazduhu. Da bi napredovao, Japan mora da pobjedi, dok bi La Rohu bio dovoljan neriješen rezultat, pod uslovom da Njemačka i Kostarika remiziraju. La Roha treba samo da izbijegne poraz, dok bi pobjeda obezbijedila prvo mjesto u Grupi E.

Sve je spremno za sukob u četvrtak uveče koji je zagrizao nokte, ali zakivao.

Datum, vrijeme početka i mjesto održavanja
U četvrtak, 1. decembra 2022. godine, u 19 časova. Suočiće se Japan i Španija. Utakmica će biti odigrana u Dohi, na međunarodnom stadionu Khalifa u Kataru.

Priča o Japanu i Španiji
Nakon što su pobJedili Njemačku sa 2-1 u otvaranju grupe E, mnogi su predviđali da će Japan pobjediti Kostariku u nedelju. Plavi samuraj izgubili su sa 1-0 od svojih protivnika iz Centralne Amerike pošto je Kejšer Fuler postigao gol za devet minuta povremeno da bi otvorio Grupu E prije poslednje runde utakmica. Tim Hajimea Morijasua može da se kvalifikuje u finale 16 za drugo uzastopno Svjetsko prvenstvo pobjedom nad svjetskim pobjednikom Španijom iz 2010.

Ako Kostarika ili Njemačka izgube sa dva ili više golova, remi bi mogao biti dovoljan za napredovanje, ali bi ih poraz od La Rohe eliminisao. Morijasu će željeti da njegovi igrači zaborave nedavni poraz i ponove nastup u prvom meču u četvrtak. FIFA rangira Japan na 24. mjesto u svijetu.

Španija je pobjedila u svom jedinom susretu sa Japanom u aprilu 2001, prijateljski trijumfom od 1-0. Španija nije uspjela da se kvalifikuje u šesnaestinu finala nakon remiziranja 1-1 sa Njemačkom u Al Horu. Alvaro Morata je prekinuo ćorsokak protiv Njemačke osam minuta nakon što je ušao sa klupe, poslavši prvi put u završnicu pored Manuela Nojera. U 83. minutu, zamjena Die Mannschafta Niclas Fullkrug pogodio je pored Unai Simona za izjednačenje.

Dok nedavne medijske spekulacije tvrde da će selektor Luis Enrike povući ostavku na kraju Mundijala i vratiti se u upravu kluba, 52-godišnjak je potpuno fokusiran na svoj trenutni posao i La Rohi je potrebno samo remi protiv Japana da bi stigao nokaut runde peti put u šest finala.

Španija nikada nije izgubila za 90 minuta od azijskih timova na Svjetskom prvenstvu, osim poraza iz penala 2002. od Južne Koreje. Jedini izuzetak je bio remi 2-2 protiv Maroka 2018.

Timske vijesti
Odbrambeni igrači Japana Takehiro Tomiiasu i Hiroki Sakai sumnjaju u probleme sa tetivom, dok bi vezista Vataru Endo, koji je propustio trening prvog tima, mogao propustiti zbog povrede koljena. Kapiten Maja Jošida će igrati zajedno sa Mikijem Jamaneom, Ko Itakurom i Jutom Nagatomom, koji ima 140 utakmica. Ao Tanaka ili Gaku Šibasaki iz Leganesa zamijeniće Enda na centralnom veznom redu, dok će Ricu Doan i Takuma Asano, koji su postigli golove u poraznoj pobedi protiv Njemačke, nadati se da će početi na bokovima, zajedno sa Takefusa Kubom iz Real Sosijedada.

Plejmejker Ajntrahta iz Frankfurta Daiči Kamada će vjerovatno igrati sa brojem 10 iza Daizena Maede ili Ajase Uede.

Španski 18-godišnji vezista Gavi je sumnja za meč u četvrtak. Međutim, kapiten Serhio Buskets, koji ima jedan žuti karton od suspenzije, biće odmoran, ostavljajući otvorena dva mjesta u sredini terena za Kokea, Karlosa Solera i Markosa Ljorentea da počnu svoju prvu utakmicu u Kataru. Rodri iz Mančester sitija mogao bi da napreduje sa centralnog beka i zamijeni Busketsa u dubokoj ulozi veznog reda, a Pau Tores ili Erik Garsija će se pridružiti Ajmeriku Laportu u odbrani. Međutim, nakon što je postigao dva gola u dva meča za zamjenu, Morata bi mogao da krene u napad sa Feranom Toresom i Danijem Olmom, a Marko Asensio je pao na klupu.

Predviđena postava
Moguća startna postava Japana:
Gonda; Jamane, Itakura, Jošida, Nagatomo; Tanaka, Morita; Doan, Kamada, Kubo; Maeda

Moguća startna postava Španije:
Simon; Karvahal, P. Tores, Laport, Alba; Koke, Rodri, Pedri; F. Tores, Morata, Olmo

Igrači za gledanje
Gavi

Dosadašnji uspjeh tima Barselone u takmičenju izgrađen je na plećima veziste, koji je usijano počeo i na njega će se uveliko oslanjati zajedno sa Pedrijem do kraja takmičenja.

Endo
U obije utakmice njegove zemlje, napadač je ušao u igru u drugom poluvremenu, a nivo intenziteta tima se povećao kako je on ušao u igru. Postigao je pobjednički gol Japana u prvom kolu, a to će pokušati i protiv Španije.

Jedna prijateljska utakmica između ove dvije zemlje odigrala se 2001. Gol Rubena Baraje bio je razlika u pobjedi nad La Rohom od 1-0.

Predviđanje utakmice
Japan je zaprepastio Njemačku u svojoj prvoj utakmici na turniru, ali su odbacili svoj rani uspjeh izgubivši od Kostarike rezultatom 1-0. Plavi samuraj možda neće imati koristi od kontinuiranog pritiska na Španiju.

Međutim, sa osam golova postignutih u dvije utakmice (čak i ako je sedam bilo protiv Kostarike), Španija bi trebalo da ima više nego dovoljno da se pobrine za posao.

Prognoza: Japan 0-2 Španija