Na današnji dan 2006. god. Italija je osvojila Mundijal!

3
218
Gana

Italija je četvorostruki prvak svijeta u fudbalu, a četvrtu, za sada poslednju, titulu osvojila je na današnji dan 2006. godine u Njemačkoj!

Sve do 2018. godine i Mundijala u Rusiji, Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj bilo je najbolje ocijenjeno od strane učesnika, posjetilaca, ali i same FIFA, krovne organizacije. Kompletan Mundijal ocjenjen je “A” klasom, od hotela, smještajnih kapaciteta, transporta, pa zaključno sa stadionskom infrastrukturom.

Italija,2006
Sastav italije na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj 2006.godine: stoje: 1.Đanluiđi Bufon 23.Marko Materaci 9.Luka Toni 3.Fabio Groso 10.Franćesko Toti čuče: 8.Đenaro Gatuzo 21.Andrea Pirlo 16.Mauro Kamoranezi 5.Fabio Kanavaro 19.Đanluka Zambrota 20.Simone Perota

Italija je prvo bila smještena u grupu E, sa selekcijama: Gane, Češke i SAD-a. Rezultatima 2:0 savladani su Gana i Češka, dok su “Jenkiji” uspjeli da dođu do boda, 1:1 (autogol Zakarda).

U osminifinala “Azuri” su bili pred eliminacijom protiv vrlo borbene Australije, sastavljene od cijele plejade igrača iz Engleske Premijer lige (Viduka, Kjuel, Kejhil, Brešano,…), ali je jedanaesterac u 95. minutu omogućio Totiju da donese pobjedu svojoj selekciji.

U četvrtfinalu lakše od očekivanog savladana je Ukrajina sa 3:0, golovima Zambrote i Tonija (dva puta), da bi onda uslijedilo “finale prije finala”, duel sa Njemačkoj u polufinalu takmičenja.

Na Signal Iduna parku u Dortmundu pred 65 hiljada navijača (mahom njemaca) Italija je ostvarila pobjedu. Taman kada su svi čekali jedanaesterce Fabio Groso je u 119.minutu pogodio za 1:0, a u totalnoj ofanzivu i drugi gol za Italiju postiže Del Pijero za konačnih 2:0.

Samo finale tog 9. jula 2006. godine počelo je uzbudljivo! U 7. minutu Francuska je dobila jedanaesterac koji, uz pomoć prečke, materijalizuje Zinedin Zidan (lopta od prečke otišla iza linije).

Gol Zinedina Zidana uz pomoć prečke u finalu Svjetskog prvenstva 2006. godine

Odgovor Italije stigao je u 19. minutu. Korner sa desne strane izveo je Andrea Pirlo, a Marko Materaci nadskočio Patrika Vijeru i pogodio za 1:1.

Upravo su Materaci i Zidan ostali upamćeni kao glavni akteri ovog Svjetskog prvenstva, ali ne po ovim golovima. U produžecima došlo je prvo do verbalnog konflikta između štopera Italije i desetke Francuske (Materaci je vrijeđao sestru Zidanu), a odmah nakon toga i udarac zbog kojeg je Zidan isključen.

Zinedin Zidan udara Marka Materacija i završava reprezentativnu karijeru

U penal ruletu Italijani su bili perfektni! U drugoj penal seriji Trezege nije bio precizan, pa je Fabio Groso postigao gol za konačnih 5:3 i dugo čekanu titulu Svjetskog prvaka!

Šišanje Maura Kamoranezi na sred terena

Od reprezentacije se na ovom prvenstvu oprostio Franćesko Toti, Mauro Kamoranezi morao je da se šiša na sred terena prije ceremonije uručenja pehara, a takođe je zanimljivo da nijedan igrač Italije na ovom prvenstvu nije imao više od dva postignuta gola.