
Fudbal u modernom dobu je sve više počeo ličiti na matematiku iz nižih razreda osnovne škole gdje skuplje znači više i gdje se kvantitetom pokušava doći do uspjeha nauštrb onoga što bi trebalo da donese sistem. Kvantitet se uglavnom odnosi na tržišnu vrijednost igrača, pa smo došli u situaciju da brojke same po sebi ni nemaju neku težinu jer su uveliko premašile ono što je realnost. U moru ultra skupog pokušavaju plivati rijetki, a najbrži ili najmudriji među njima ovih sezona je engleski prvoligaš Brajton.
REGISTRUJTE SE PREKO PROMO KODA SPORT i odmah nakon toga na vaš korisnički nalog će biti uplaćeno 30 eura BONUSA.
Priča o Brajtonu bi mogla biti školska priča o nečemu što je sistem u sportu, sistem koji u svakom trenutku stoji iznad i ispred svakog pojedinca, čvrsto oslonjen na nekim svojim krucijalnim tačkama. Priča o ovakvom Brajtonu je počela u prošloj takmičarskoj sezoni, kada je Čelsi bacio oko na njihovog tadašnjeg trenera Grejema Potera, vidjevši u njemu dugoročno rješenje koje će vratiti Plavce iz Londona na stare staze. U realnosti, dobili su promašaj decenije i najskupljeg trenera ikada.
Potera je na klupi Brajtona zamijenio italijanski stručnjak Roberto De Zerbi, neko ko je u istoriji vodio, između ostalog, Benevento, Sasuolo i Šahtjor iz Donjecka. De Zerbi je bio taj ključni okidač, obzirom da je postavio dobar sistem, dao maksimalnu slobodu igračima, podgrijao hemiju među njima, ali prije svega stvorio snažan tim. Brajton je počeo igrati jako lijepo, dopadljivo za gledaoce, a prva velika pobjeda je došla upravo protiv Čelsija, rezultatom 4:1. Brajton je postao ono što je u tim godinama bio Sasuolo, ekipa koja igra za gol više i za koju ne postoje senzacije, već je realno da mogu okinuti bodove nekom od velikana.

Leandro Trosar je blistao i Brajton ga nije mogao zadržati, jer je Arsenal želio u svojim redovima tog belgijskog reprezentativca. Mislilo se da će to biti udarac za tim Roberta De Zerbija, ali ne, i ovoga puta je sistem bio iznad. Sistem koji je nakon Mundijala primio mnogo pozitivne energije, obzirom da je njihov Aleksis Mek Alister osvojio titulu prvaka svijeta sa Argentinom. Upravo je ovaj veznjak bio najbolji strijelac ekipe u prošloj sezoni sa 12 postignutih golova u svim takmičenjima, što je jasan znak da za Brajton nijesu igrale zvijezde koje jure ličnu statistiku, već ljudi čija je svrha bila da doprinesu timu.
Epilog sezone je bilo zauzimanje sedmog mjesta u Premijer ligi, što je najbolji rezultat kluba u 120 godina dugoj istoriji, a ujedno je i po prvi put izborena i ”evropska jesen”. U polufinalu FA kupa, Brajton je izgubio tek nakon penala od Mančester Junajteda.

Kao što to obično biva, kada određeni klub dostigne nivo ”milionera iz blata”, ljetnji Merkato je buran i teško je zadržati okosnice tima. Nakon što je već pomenuti Leandro Trosar pojačao Tobdžije sa Emirejtsa, drugi veliki odlazak je bio Aleksis Mek Alister, koji je pojačao Liverpul i zadužio dres sa brojem 10. U smiraj prelaznog roka, Čelsi je ponovo bio aktivan sa devetocifrenom ponudom i na Stemford Bridž se preselio reprezentativac Ekvadora, Moizes Kaisedo.

Nakon odlaska tri vjerovatno i najpotentnija fudbalera iz prethodne sezone, u fudbalskoj javnosti je postojao strah da se Brajtonovoj idili bliži kraj. Međutim, ako se po jutru dan poznaje, četa Roberta De Zerbija će blistati i u ovoj sezoni. Od mogućih 12 bodova, Brajton je osvojio 9, sa gol razlikom 12:6. U ovim prostim statističkim parametrima se vidi ta ofanzivna orjentacija Roberta De Zerbija, što neodoljivo podsjeća na njegov Sasuolo u periodu od 2108. do 2021.
Vrijeme je i za neke nove igrače, nove poluge koje će iznijeti teret sistema u kome igra Brajton. Na startu sezone je pažnju na sebe skrenuo tek punoljetni Irac, Ivan Ferguson koji je postigao het-trik protiv Njukasla i time se vinuo u sam vrh liste najmlađih igrača Premijer lige koji su ikada postigli het-trik. Tu listu predvodi Majkl Oven. Pored Fergusona, tu su Japanac Mitoma, te bek Estupinjan.

Brajton je skupo prodavao, ali nije skupo kupovao. Od igrača koji su pojačali ovaj tim u ljetnjem prelaznom roku, najveće zvijezde su veteran Džejms Milner koji je došao kao slobodan agent iz Liverpula i mladi, perspektivni krilni napadač Barselone, Ansu Fati, koji je tu na pozajmici. Tako Roberto De Zerbi na okupu ima vrlo kvalitetne igrače iz Azije i Južne Amerike – Mitomu i Estupinjana, stare lisce Adama Lalanu, Danija Velbeka i Džejmsa Milnera, ali i velike nade svjetskog fudbala Ansu Fatija i Ivana Fergusona. Sve njih par stvari veže – želja da pobjeđuju za sebe i za Brajton.
Priča o Brajtonu možda ne bi bila atraktivna u istoj mjeri prije 20 godina, jer tada su mnogi timovi živjeli na mudrosti i umijeću. Danas kada timovi najčešće žive na novcu, Brajton je avangarda ali i podsjetnik da ozbiljno velike stvari ne moraš nužno kupiti, već ih možeš sagraditi. Ukoliko probaš i umiješ.