Endi Marej #4 – Vladar 5 šarenih krugova

Zauvijek će ostati dilema da li u životu imaš mnogo sreće ili si istinski težak maler ako si rođen da budeš prvi iza trojice nedodirljivih?! Tako će se zauvijek voditi debata kakve je karte na rođenju dobio Endi Marej?! Da li je počastvovan što je upravo on bio taj koji je najduže i najjače prskosio dominaciji najveće trojke ili je njegov najveći usud bio samo to što nije rođen par decenija prije ili kasnije. Bilo kako bilo, njegova dva olimpijska zlata su sigurna karta za tenisku i sportsku vječnost.

Malo je igrača rođenih na ostrvu došlo do teniskih visina koje je dotakao Endi Marej. Njegovu karijeru nije teško izraziti ni kroz brojke iako brojke ćute o mnogo toga što je on uradio ili čemu se približio. Uspio je u, čini se nikad jačoj konkurenciji, da jedno vrijeme bude prvi reket svijeta, osvoji 3 Gren Slem titule (2x Vimbldon i jednom US Open), baš kao i 2 Olimpijska zlata (2012 i 2016) i po tom kriterijumu je jednako uspješan kao Federer, Nadal i Đoković zajedno (obzirom da pomenuta trojka ima 2 zlata). Ovakvi rezultati su svakako resprektabilni i svrstavaju ga u red najuticajnijih tenisera svih vremena.

Endi marej

Ipak, Endi Marej je mnogo više od onoga što se može kvantifikovati ili statistički izraziti. On je zapravo taj čovjek koji je jedini uspio objektivno da se približi teniskom Bermudskom trouglu i da postane dio ”velike četvorke”. Bilo je divno biti dio takve skupine, ali ne i lako, pa je velika četvorka nakon malo više od pola decenije ponovo postala trougao. Rat u takvoj konkurenciji i stalna namjera da dohvati ono što su doticali Rafa, Novak i Rodžer su jako potrošili Endi Mareja i dugo vremena je trebalo da ponovo uopšte bude dio ATP tura.

Interesantan je podatak da je od svoga debija iz 2005. do danas promijenio čak 9 trenera, od kojih su tu bila i neka velika imena, poput Ivana Lendla, Ameli Morezmo, Jonasa Bjerkmana i Aleksa Koreče. Mimo toga, još zanimljiviji podatak je taj da je čak 5 puta igrao finale Australijan Opena, i da je u svakom od pomenutih duela izgubio. Uglavnom su to bili porazi od Novaka Đokovića, sada već desetostrukog osvajača prvog Gren Slema u sezoni.

Endi marej

Popularnost Endi Mareja na ostrvu je bila na ozbiljno visokom nivou jer je nakon dugo godina baš on zadržao trofej Vimbldona u Britaniji. Ipak, mimo Britanije je njegova popularnost bila upitna jer je najveći broj fanova otpadao na Novaka, Rafu i Rodžera. Međutim, upravo u ovoj 2023. u svojim veteranskim godinama je stekao novi talas popularnosti kroz nastup na Australian Openu. Teniska i uopšte sportska javnost je imala priliku da ponovo vidi pravog šampiona na djelu. Ovoga puta ne kroz rezultate i brobu za trofeje, koliko kroz karakter, borbu i izgaranje na terenu uprkos objektivnim izazovima i preprekama.

Endi marej

Naime, igranja na najvećem nivou je ostavilo traga i opšte je poznato da Endi Marej igra tenis sa vještačkim kukom. U drugom kolu nedavno završenog Gren Slema, Marej je gubio od Tanasia Kokinakisa rezultatom 2:0 u setovima, da bi u tom momentu počeo njegov veliki preokret. Meč je trajao cijelih 5 sati i 50 minuta, a majstor sa vještačkim kukom je izvojevao pobjedu. Rezultat je u tom momentu ostao u drugom planu, jer to je bila velika pobjeda uma nad tijelom. Primjer svima da je istinska želja faktor koji je u sportu nepobjediv. Upravo je taj meč jedan lijep ”hajlajt” koji će osvježiti jednu veliku karijeru, velikog Endi Mareja. Nešto što će ostati da se pamti u albumu uspomena čovjeka za kog ne znamo da li je njegov najveći sportski grijeh to što nije rođen samo deceniju prije ili poslije.