LIČNA KARTA: Nikola Grbić

Lična karta Nikole Grbića definitivno nije prazna kao ona u istoimenoj pjesmi Ace Lukasa, naprotiv.

Nikola je jedan od predvodnika “krivaca” zašto su se klinci zaljubljivali u odbojku tokom 90-ih godina, a tokom svoje igračke karijere koja je trajala više od četvrt vijeka osvojio je skoro sve što se moglo osvojiti, liše zlatne medalje sa Svjetskog prvenstva sa reprezentacijom.

Takođe, kao igrač nije uspio da osvoji ni zlato u Svjetskoj ligi (današnja Liga Nacija), ali je istu pokorio kao selektor Srbije 2016. godine, pa ista otpada sa ovog spiska.

Kada govorimo o klupskim uspjesima tu bi se lična karta ispunila isto koliko i njegovi pasoši za ovih 30+ godina na odbojkaškoj sceni.

PUNIH 19 GODINA IGRANJA ZA REPREZENTACIJU:

Nikola je za reprezentaciju tadašnje SFR Jugoslavije debitovao 1991. godine, zajedno sa tri godine starijim bratom, Vladimirom Vanjom Grbićem. Međutim, kako je rat uveliko počeo da cijepa tadašnju “veliku” Jugoslaviju, uslijedile su ubrzo i sankcije, te pauza od neigranja za nacionalni tim sve do 1995. godine.

U tom periodu igra je za Vojvodinu koja je bila odbojkaški sinonim, te je osvojio tri prvenstva i dva kupa.

Nakon embarga i sankcija 1995. godine svi sportisti su se aktivirali, pa i odbojkaši koji su uspjeli da se kvalifikuju za Evropsko prvenstvo, a na samom prvenstvu čiji je domaćin bila Grčka, osvojena je impresivna bronza, što je bila tek treća medalja u istoriji odbojkaške reprezentacije. Jugoslavija je bila ubjedljivo najmlađa reprezentacija gdje su nešto iskusniji bili Željko Tanasković, Dejan Brđović.

lična karta
Reprezentacija Jugoslavije na Evropskom prvenstvu 1995. godine

Zahvaljujući bronzi, Jugoslavija se po prvi put kvalifikovala i za Olimpijski odbojkaški turnir u Atlanti 1996. godine. Ponovo je u polufinala, baš kao i na Evropskom prvenstvu, Italija zaustavila “plave” da ne dođu do finala, ali bronza je bila ogroman uspjeh za zemlju koja se još uvijek oporavljala u svakom mogućem pogledu.

Nikola i Vanja Grbić sa individualnim priznanjima i olimpijskim bronzama, 1996. godine.
Nikola i Vanja Grbić sa individualnim priznanjima i olimpijskim bronzama, 1996. godine.

Na narednom Evrovoleju 1997. godine (osvojeno srebro) Nikola je dobio i prvu individualnu nagradu kada je reprezentacija u pitanju – proglašen je najboljim tehničarem Starog kontinenta.

Vrhunac cijele generacije bila je zlatna medalja na Olimpijskim igrama u Sidneju 2000. godine, a famozno finale sa Rusijom se iz godine u godinu spominje i obilježava.

Medalje su se ređale, najčešće one bronzane, a svoj reprezentativnu odiseju je završio čak 2010. godine. To je Nikoli bilo četvrto Svjetsko prvenstvo čiji je domaćin bila Italija.

“Kockice” su se, konačno, poklopile. Reprezentacija od koje je Jugoslavija/Srbija najviše puta gubila za tih 19 godina, Italija, čekala je Srbiju u borbi za treće mjesto i to u Rimu, pred domaćom publikom. Srbija je slavila sa 3:1, došla do drugog svjetskog odličja (poslije srebra iz 1998. godine), a Nikola je i na svom poslednjem nastupu proglašen za najboljeg tehničara prvenstva i to sa 37 godina!

lična karta
Nikola Grbić na rukama saigrača poslije osvojene bronzane medalje na Svjetskom prvenstvu 2010. godine

KLUPSKI USPJESI I NEVJEROVATNA KOLIČINA MEDALJA!

Ako je u reprezentativnoj karijeri falilo to svjetsko zlato u klupskoj karijeri ne fali, bukvalno, ništa!

Pored pobrojanih trofeja sa Vojvodinom Nikola je kao igrač osvojio:

2x Ligu šampiona

3x CEV Kup (pandam fudbalskoj Ligi Evrope, tj drugo po rangu takmičenje)

2x prvenstvo Italije

3x Kup Italije

1x prvenstvo Rusije

Ova zadnja titula došla je u super jakoj ekipi Zenita. Nikola je planirao da završi karijeru te 2013. godine sa okruglo 40 godina, ali je ipak produžio svoju karijeru za još godinu dana i sa Zenitom pokorio rusku odbojkašku ligu, koja je, kao i uvijek u TOP 3 po snazi u Evropi.

Nikola Grbić sa peharom šampiona Rusije 2014. godine
Nikola Grbić sa peharom šampiona Rusije 2014. godine

SELEKTORSKI / TRENERSKI POSAO, NIŠTA MANJE USPJEŠAN

Direktno iz igračkih uskočio je u trenerske patike i skrenuo pažnju na sebe. U prvoj godini trenirao je italijansku Peruđu, ali već naredne, 2015. postaje selektor Srbije, koja će pod njegovim vođstvom dostići još veći nivo nego li sa Igorom Kolakovićem koji je postavio odlične temelje i sa kojim je Nikola sarađivao do 2010. godine.

Konačno je osvojeno zlato u Svjetskoj ligi 2016. godine, te dvije medalje na Evropskim prvenstvima, ali, nažalost, Srbija nije uspjela da se kvalifikuje za Olimpijske igre ni 2016. niti 2020. godine, odnosno, pa je 2019. godine Nikola napustio kormilo Srbije.

Najveći uspjeh u trenerskoj karijeri je osvajanje Lige šampiona za Poljskom ZAKSOM 2021. godine, što ga je preporučilo da postane i selektor Poljske, sa kojom u prvoj godini osvaja Svjetsko srebro 2022. godine.

Znanje koje posjeduje nikada nije nametao mladim igračima, posebno ne tehničarima, naprotiv. Njegov pristup utakmici je drugarski, iskren, a o tome najbolje svedoči tajm aut iz 2016. godine, kada je izrevoltiran odlukama sudije zatražio predah, a potop podigao moral timu koji je i pobjedio Italiju.

MIT O “KUVANJU”

Ono što je uvijek išlo uz Nikolu, kao igrača, jeste činjenica da je majstor “kuvanja” na mreži.

Kao tehničar, Nikola je bezbroj puta znao da iznenadi protivničkog srednjeg blokera tako što bi umjesto dizanja treće lopte u neku od zona istu “skuvao” i to je bilo maestralno!

lična karta

Takvu eleganciju “kuvanja” i perfektnost (rijetko kad je bivao uhvaćen) malo koji tehničar na planeti je tada, a, realno, i danas pokazao.

Međutim, tokom Svjetske lige 1997. godine, pojavila se informacija da je Nikola Grbić izmislio ovaj potez i nazvao ga “kuvanje”. U eri bez interneta ta legenda se prenosila od osobe do osobe, dok se ista informacija nije demantovala jer je sam potez izmišljen još tokom 70-ih, ali niko ne zna ko je autor ovog poteza.

Bez obzira, najupečatljiviji “šef” kada je “kuvanje” u pitanju, makar za nas, bio je i ostaće – Nikola Grbić!

14 Komentara

    Genijalac vazda bio.

    Odgovori

    Veliko ime odbojke

    Odgovori

    Njega pamtim jos iz 2000.God. Tada je ostvario svoj veliki uspjeh osvojivsi zlato

    Odgovori

    Sta da kazem nego profesionalac.

    Odgovori

    Njegova licna karta je sve samo nije prazna!

    Odgovori

    Kakvo bogatstvo brate moj..

    Odgovori

    Svaka mu cast, nije mala stvar

    Odgovori

    Odbojkaska velicina je on!

    Odgovori

    Svaka cast! Velika legenda

    Odgovori

    Kakav odbojkaš…

    Odgovori

    Jedan od najvećih odbojkaša.

    Odgovori

    Moze se pohvaliti sjajnom karijerom.

    Odgovori

    Odlican talenat

    Odgovori

    Ostvario je fenomenalan uspjeh svaka mu čast

    Odgovori

Postavi odgovor