Mundijal 2010. – Šakira, Vuvuzele, Hobotnica Pol i Andres Inijesta

Prva asocijacija za Mundijal koji je održan u Južnoj Africi je šarenilo. Na tribinama, na terenu, u kosmosu. Sve je bilo atipično, ništa se nije moglo predvidjeti, prava afrička pustolovina. Bez dileme, Mundijal koji će se pamtiti po milion nefudbalskih stvari, koje su s vremena na vrijeme, zasijenile samu igru i borbu za boginju.

Uoči Mundijala u Francuskoj, 1998., cijela planeta je u jedan glas pjevala stihove Riki Martina, ”The cup of life”. 12 godina kasnije, na isti način, svijet je plesao u Šakirinom ritmu ”Waka Waka”, i čekao da se lopta zakotrlja sa centra u Johanesburgu. Par minuta po prvom sudijskom zvižduku, uslijedila je kolektivna histerija za sve gledaoce kraj malih ekrana. U naše domove dopirao je agresivan, snažan i kontinuiran zvuk, koji je poptuno ometao nogometnu čaroliju. Tako je rođena prva zvijezda afričkog Mundijala, njihov drevni muzički instrument – VUVUZELA. Borba sa vuvuzelom je prestala onog dana kada je stavljena zavjesa na prvenstvo.

Valja se sjetiti da je pored vuvuzele, prvenstvo obilježila i oficijelna lopta, Džabulani, kao i čuvena maskota, leopard Zakumi. Tokom prvenstva, status zvijezde je preuzela i čuvena hobotnica Pol, koja je sa velikom tačnošću predviđala pobjednika na svim duelima na šampionatu. Da Šakira ne bude jedina žena koja obilježila Mundijal, pobrinula se Larisa Rikelme, navijačica reprezentacije Paragvaja, persona po kojoj je ova reprezentacija ostala prepoznatljiva.

Što se samog fudbala tiče, prvenstvo nije obilovalo zvijezdama, kao što je to bio slučaj sa onim iz 2006. Zidan, Figo, Luis Ronaldo, su se oprostili od reprezentacija, a neke druge zvijezde poput Ibrahimovića i Ševčenka se nijesu uspjele kvalifikovati. Najbolji strijelac je bio Njemac Tomas Miler, a najbolji igrač Urugvajac Dijego Forlan, koji je u sklopu priprema za Mundijal, puna 4 mjeseca samostalno trenirao sa loptom Džabulani i bio je jedini kome je takva ideja pala na pamet. Trud se kao i uvijek isplatio.

asamoa gjan
Suarez

Upravo je Forlan, u tandemu sa Suarezom, dominirao u grupi A. Ugrugvaj je bio prvi, Meksiko drugi, domaćin je zauzeo treće mjesto, a još jednom, put od raja do pakla je prešla Francuska, koja je takmičenje završila kao poslednja u grupi. Na Mundijalima od 1998. do 2010., put Francuza je izgledao: titula, poslednji u grupi, finale, poslednji u grupi. U grupi B, bez pogotka Lea Mesija, Argentina je bila dominantna, a prolaz je izborila i Južna Koreja. U grupi C, sa uglavnom neriješenim epilozima, prolaz dalje su osigurali Engleska i SAD.

Posebno zanimljiva je bila grupa D. Najbolji su bili Njemci, za njima Gana predvođena Muntarijem i Asamoa Gjan-om, da bi se u ranoj fazi od Mundijala oprostili Australija i Srbija. Grupa E, dominacija Holandije (predvođeni Snajderom, Robenom, Van Persijem), drugo mjesto je pripalo Japanu, a na trećem i četvrtom mjestu su završili Danska i Kamerun Samjuela Eto-a. Grupa F je donijela još jedno enormno iznenađenje. Paragvaj i Slovačka su trijumfalno završili grupnu fazu, na trećem mjestu je završio Novi Zeland, dok je neprijatno iznenađenje priredio šampion Italija, osvojivši poslednje mjesto u pomenutoj grupi.

Mundijal iz 2010., će ostati upamćen po tome što su finalisti prethodnog, Italija i Francuska kao poslednjeplasirani završili grupnu fazu. U grupi G, Brazil i Portugal su prošli dalje, pri čemu treba istaći da je ovaj Brazil bio na papiru nikad slabiji, sa napadom koji su sačinjavali Luis Fabijano i Elano. Konačno, u grupi H, dominacija Španije i Čilea.

Hit prvenstva je definitivno bio Urugvaj. U osmini finala je pala Koreja, a u četvrtfinalu, u jednom od najluđih mečeva u istoriji Mundijala – Gana (nakon penala). U tom susretu, u nadoknadi vremena, Asamoa Gjan je uputio udarac na prazan gol, Luis Suarez isti skinuo rukom, zaradio crveni karton i skrivio penal. Asamoa se zaletio i promašio penal. Uslijedili su produžetci, potom penali, a više sreće je imao Urugvaj. Od Urugvaja je u polufinalu bila bolja Holandija, koja je prije toga nanizala Slovačku i Brazil. Zanimljivo je bilo to da je sve protivnike u eliminacionoj fazi Holandija pobijedila 1 golom razlike.

Sa druge strane kostura, Njemačka je savladala Englesku 4:1 (uz nepravedno poništen evro-gol Lamparda), Argentinu sa 4:0, da bi u polufinalu bolja bila Španija (0:1). Španija je do finala, identičnim rezultatom (1:0), bila bolja od Portugala, Paragvaja i Njemačke. U velikom finalu, u sukobu Holandije i Španije, slavili su momci Visentea Del Boskea, ponovo rezultatom 1:0. Gol odluke je postigao Andres Inijesta, u produžecima i tako postao heroj nacije.

Te večeri u Johanesburgu je istorija ispisana. Inijesta za prvi trofej prvaka svijeta za Špance, gol za istoriju. Afrika je u pravom smislu tih 30 dana bila centar svijeta. Sanjala je i dobila, Mundijal drugačiji od svih.

Postavi odgovor