Pol i Buker vode Finiks do NBA titule!
NBA plej of se često reklamira kao serija do 16 pobjeda, a dvije ekipe koje su bile najbolje u regularnom dijelu, sada su na 10 trijumfa od NBA titule. Finiks i Majami su obezbjedili po dvije pobjede na domaćem terenu, pa ako nastave po istom tragom, vrlo brzo ćemo ih gledati u finalu Zapada, odnosno Istoka. Za sada je intrigantnije u serijama gdje se teško može odrediti favorit, a pretpostavka je da će mnogo više energije, vještina tokom plej of utakmica potrošiti, Memfis i Golden Stejt, odnosno Boston i Milvoki.

U plej of serijama polufinala Istoka i Zapada ekipe koje su imale broj 1 pozicije na kraju regularnog dijela sezone, imaju i dvije domaće pobjede u džepu, dok su trećeplasirani po jednom iznenadili drugoplasirane i sa brejkom viška pokušaće da odbrane domaći teren u nastavku serija. Na Istoku je Majami došao do 2:0 lakše od očekivanog, prije svega jer je Filadelfija morala na teren bez jednog od najdominantnijih košarkaša lige, Džoela Embida.

Fraktura kosti očne duplje nakon lakta sunarodnika Paskala Siakama, u poslednjim minutima serije sa Torontom, odvojila je asa Filadelfije i budućeg francuskog državljanina od parketa, na kojem je u dvije utakmice postojao samo jedan tim. Majami je ponudio jaku defanzivu, odlične procente šuta, dominaciju Adebaja u reketu, fenomenalan učinak Tajlera Hiroa i Viktora Oladipa sa klupe, pa se Filadelfija nije ni približila performansama rivala, između ostalog i zbog loših izdanja Džejmsa Hardena koji očigledno nije na istim frekvencijama sa ostatkom ekipe.

Da bi ekipa Doka Riversa preokrenula stanje u seriji, treba im povratak Embida, pod hitno, koji bi sa maskom, kao Zoro osvetnik, mogao da prebaci balans na drugu stranu vage. Bez njega, šanse Filadelfije su minimalne.

Milvoki je već u prvoj utakmici pokazao da ima iskustvo šampiona, na mišiće, koheziju u odbrani, tripl dabl Adetokumba oteli pobjedu broj jedan u seriji na terenu Seltiksa. Kažu da veliki znaju da se vrate, nauče iz svojih grešaka, a to je upravo uradio Boston.

Bez najboljeg defanzivca lige, Markusa Smarta, napravili su nekoliko izmjena u rotaciji, u defanzivi raspodijelili minute Horfordu i Grentu Vilijamsu kao primarnim čuvarima Adetokumba, Udoka je već dobio ozbiljne kredite za mnogo stvari koje je uradio u plej ofu, a sada je na igračima da nastave kao u drugoj utakmici, pogotovo Braun i Tejtum koji su postigli 59 poena. Milvoki je uzeo pobjedu na strani, ako odbrane domaći parket, opet će doći do finala Zapada, ali da bi se to desilo, moraće da dobiju mnogo više od Bruka Lopeza i Grejsona Alena, dok se ne vrati Midlton. Janis jeste sjajan, ali ne može sve sam, pogotovo uz skromne procente šuta iz igre.

Po sličnom scenariju igra se i na Zapadu. Finiks definitivno ima sve sastojke da se nađe ne samo u finalu konferencije, nego i da opet dobije šansu u finalu lige. Vratio se Buker, Kris Pol igra maestralno, prisustvo u reketu DiAndre Ejtona, u napadu, u odbrani, pravi razliku, Mikal Bridžis igra fenomenalno u defanzivi, pomaže jako dobro Krauder, igrači sa klupe posvećeno odrađuju svoje minute na terenu, pa je 80 poena Dončića u dva meča, ostalo nenagrađeno.

Povratkom Luke na parket, Džejlen Branson je ostao bez lopte u rukama, onda i bez poena, a ostali nijesu dovoljno dobri da podijele teret. Bulok je probao u drugom meču, Dinvidi vrlo solidno vodi drugu petorku, ali sve u svemu, Finiks je ogroman favorit da sve riješi brzo i efikasno. Luka je sa jedne strane terena, ogroman plus, sa druge ozbiljno opterećenje. Finiks je 50 puta pokrenuo pik, gdje je Dončić bio prva meta i nijesu odustajali od te taktike, niti će, jer savršeno funkcioniše.

Ipak, najveći razlog za briljatne igre Finiksa je Kris Pol, koji je zadužen za mnogo stvari tokom utakmice. Finiks mijenja ritam kako utakmica odmiče, razmišlja se o svakoj sekundi, na svakom prekidu, posveti se vrijeme sudijama, a kada dođe poslednja četvrtina, Pol preuzima skoro sve. Iako ima 36 godina, postigao je 14 od 28 poena kada se utakmica odlučivala, a prednost je rasla sa šest, preko 10, 15, do konačnih 20. Stigao je i da signalizira Džejsonu Kidu, treneru Dalasa, da je vrijeme da traži tajmaut, na osam minuta prije kraja.

Devin Buker je prva zvijezda, košgeter dječjeg lica, ali sve se u Finiksu vrti oko Pola. Buker nije krio da se njegov tim nalazi na osvjetničkoj turneji, poslije poraza od Milvokija u finalu prošle sezone, a kako pritisak raste zadovoljstvo je veće. Pol je pokušao da skrene pažnju sudijama, da se tehničke ne sviraju zbog iskazivanja emocija, jer bez toga, košarka jednostavno nije ista. Od svih plejmejkera na Zapadu, Pol je najtradicionalniji, ali kada se utakmice budu rješavale, računajte na njegove koševe.

nba,plej,of,finiks
Finiks krči put do titule uz fenomenalnog Krisa Pola/Photo: Phoenix Suns FB

Najintrigantnije je u seriji Memfisa i Golden Stejta. Došli su Voriorsi po brejk, odmah pobijedili, iako su igrali čitavo poluvrijeme bez isključenog Drejmonda Grina. Jedan od najbrbljavijih, ali i najinteligentijih i najprljavijih igrača lige, isključen je poslije povlačenja Brendona Klarka u vazduhu, što je podiglo već naelektrisanu atmosferu u dvorani.

Još ranije je bilo jasno da košarkašima i navijačima Memfisa neće biti svejedno kada na klupi Voriorsa vide Andrea Igoudalu, koji je odbio da igra za Grizlise, a sada je situacija počela da se otima kontroli, jer je Dilon Bruks u drugom meču nasrnuo na Gerija Pejtona III, takođe u vazduhu, udario ga po glavi, a ovaj je prilikom pada polomio lakat. Bruks je dobio isključenje, mnogo kritika, ali i bez njega, Memfis je uspio da dođe do trijumfa, uz maestralnog Dža Morenta, koji je postigao 47 poena,  poslednjih 15 za svoj tim, a upisao je i 8 skokova i asistencija.

Oba tima imaju prostor za napredak, pogotovo u procentima šuta, obavezu da smanje broj izgubljenih lopti, ali i da pronađu način da naprave promjene, ukoliko žele da lakše dolaze do trijumfa. Ovo je serija koja bi mogla da ide i do sedme utakmice, a ko god prođe dalje, potrošiće mnogo volje, želje, znoja, truda, energije i neće mu biti lako podići se za finale Zapada.