Hasan Martin 201 cm visoki centar kojeg je Podgorica voljela, a danas ga obožava Pirej

Hasan Martin je rođen 22. novembra 1995. godine u Njujorku, tačnije njujorškom kvartu Stejton Ajlendu.

Košarkom je počeo da se bavi još u lokalnoj srednjoj školi Krtis (srednja škola na Stejton Ajlendu).

Interesantan podatak koji potvrđuje onu “it's a small world after all” je da je istu srednju školu pohađao Halil Kanacević, koji je takođe u jednom trenutku nosio dres Budućnosti (drugi dio sezone 2016.).

Hasan je umom, pozicijom, snagom, percepcijom košarke pokrivao poziciju centra, jedino što za istu poziciju nije imao je…visina.

Visok, za centra svega 201 cm, Martin nikad nije odustao od te ideje da bude prije svega “Čuvar svog reketa”.

Nakon završene srednje škole, stigao je poziv sa “lokalnog” univerziteta Rod Ajlend.

Popularni “Ovnovi” nisu mogli da se pohvale bogatom košarkaškom tradicijom.

Kroz istoriju gledano igrači vrijedni pomena su Kutino Mobli koji je desetak godina sa pozicije beka rešetao mrežice u NBA ligi, a drugi je Lamar Odom koji je uspio da dva puta osvoji naslov prvaka NBA lige sa Los Anđeles Lejkersima, i da uzme zlato na Mundobasketu u Turskoj 2010. godine.

Hasanova karijera u Rod Ajlendu je išla postepeno.

Prve godine bilježio je skromnih 6,3 poena po meču da bi na posljendjoj četvrtoj godini davao 13,6 poena, imao 7 skokova i 2,8 blokada po utakmici. Odbrana je bila njegova specijalnost, a u napadu bi obično iz pika sjajno se oslobađao i hvatao lob pasove koji bi se završavali moćnim zakucavanjem.

Dvije godine zaredom Hasan Martin je dobijao nagradu najbojeg defanzivca Atlantik 10 divizije.

Sa njim u rosteru ekipa je uspjela da osvoji jedini naslov prvaka svoje konferencije, a uspjeli su i poslije 19 godina da se domognu završnog turnira NCAA lige, i da dođu do “round of 32” martovskog ludila.

Nakon četiri godine na koledžu ipak niko nije pokazao interesovanje za njega. Često viđena priča je da neki igrači i sa uslovno nižim rastom za svoju poziciju dominiriaju na univerzitetskom nivou, ali kad pređu u profesionlce jednostavno nestanu (primjer Tomasa Robinsona).

Put ga je poslije koledža odveo u zemlju koja baš i nije poznata po košarkaškom umijeću…daleki Japan.

Tamo je jednu sezonu nastupao za Rijokju Golden Kingse (ekipa za koju igra Kim Tili koji je prošle sezone stigao kao pojačanje u Budućnost, ali zbog pandemije koronavirusa nije dobio priliku).

U Japanu Hasan je bio jednostavno “sa druge planete”. Dominirao je i u poenima i u skokovima i u blokadama.

I dalje je bio daleko od bilo kakve ozbiljnije pozornice, pa je odlučio da prihvati poziv od njemačkog bundesligaša Medi Bajrojta (još jedan fun fact, tim za koji je nastupao Sead Šehović).

Iako je u pitanju ekipa koja je mahom fenjeraš Budneslige u toj jednoj sezoni je skrenuo pažnju na sebe određenim ljudima u Budućnosti, koji uspjevaju da ubjede čelnike kluba da bi Martin bio sjajno pojačanje za klub.

Hasan je u Podgorici “na prvu loptu kliknuo” i sa sa igračima i sa navijačima.

Sa Nikolom Ivanovićem, i Džastinom Kobsom uspjevao je iz pnr akcija da dolazi na prva mjesta najboljih poteza ABA lige.

Način na koji je čuvao i višeg i jačeg Majkl Odža je takođe primjer koliko je u odbrani bio dobar.

Budućnost je te sezone dobila sve svoje protivnike koji su direktno bili konkurenti. i Crvenu Zvezdu u Beogradu, i Partizan u Podgorici (uz poraz doduše u Beogradu) i Cedevita Olimpiju i Mornar…

Međutim pandemija koronavirusa je prekinula, pa poništila sezonu u ABA ligi, i na žalost svih navijača nikad nećemo saznati koji bo krajnji domet Hasana Martina bio u “plavo-bijelom” dresu.

Koliko su ga navijači voljeli, najbolje govori podatak da su ga birali u idealan tim decenije Budućnosti, na poziciji centra.

Fenomenalne partije u Podgorici nisu mogle da ostanu ispod radara velikih evroligaških ekipa.

Stigao je poziv Olimpijakosa, i Martin se oprostio od glavnog grada Crne Gore.

U Olimpijakosu nije trebalo puno da ga zavole. Ponovo je tu odlična saradnja sa bekovima, Slukasom i Spanulisom, a podatak da u sezoni šutira nestvarnih 75 odsto iz igre dovoljno govori koliko je bitan šraf u ekipi sa Pireja.

Posebno se istakao u pobjedi Olimpijakosa protiv najskupljeg tima Evrope, Barselone u sred Katalonije, kada je dao 17 poena i uhvatio 8 skokova.

Martin je i dalje mlad, ima samo 25 godina i možda dočeka da skrene pažnju na sebe i nekog NBA kluba, al svakako pred njim je bogata evroligaška karijera.

Postavi odgovor