Košarkaši Žalgirisa savladali Bajern

Košarkaši Žalgirisa savladali su na svom parketu u 16. kolu Evrolige ekipu Bajerna iz Minhena rezultatom 74:73.

Litvanci su imali prednost tokom cijelog meča, ali su na kraju upali u mašinu Bajerna, pa je pobjednika riješio u poslednjim sekundama Marius Grigonis, koji je postigao 22 poena. U timu iz Minhena, ni na ovoj utakmici nije bilo Vladimira Lučića.

Duel u Litvaniji koševima su otvorili igrači Bajerna. Ali nakon startnog 0:4, uslijedila je serija Žalgirisa, koji je iz napada u napad postavljao stvari na svoje mjesto, te sredinom četvrtine imao 9:4. Jankunas i Lovernj su predvodili domaći tim u četvrtini na mali broj koševa, a upravo je preko Litvanca, Žalgiris stigao do dvocifrene prednosti, 22:11.

U drugom kvartalu je uslijedila bolja igra ekipe Andree Trinkijerija, pogađali su Boldvin i Cipser, pa je Bajern zaostatak spustio na -3. Lovernj i Milaknis su spriječili prvi nalet gostujućeg tima, ali je uslijedila rezultatska klackalica.  Sve vrijeme je Bajern bio blizu preokreta, ali su u ključnim trenucima igrači Žalgirisa bili sigurniji, te je njihovim vođstvom, 40:35 i okončano prvo poluvrijeme.

Nakon pauze, Žalgiris je i dalje igrao svoju igru. Preko Grigonisa su poveli sa 42:35 Međutim, treća četvrtina nije bila naročito efikasna po ekipe, pa je Bajern ubrzo uspio da priđe na -3, preko Džonsa. I ovaj nalet je ubrzo odbačen, a Lekavičijus i Milaknis su bili precizni za vođstvo Žalgirisa. U poslednjim trenucima kvartala, Cipser je smanjio na -5.

Ako je po nečemu poznat tim Trinkijerija, to je da se vraća u poslednjim trenucima. Tako je bilo i u Litvaniji. Poenima Silija i Đedovića prišli su na -1, a potom i došli do prvog vođstva nakon startnih 4:0. Rejnolds je bio glavna napadačka opcija Bajerna, a Grigonis i Hejs nijesu dozvolili gostima da se odlijepe.

Proradio je Vajler-Beb, vezao dvije trojke, ali tim Andree Trinkijerija nije uspio da prelomi utakmicu. Lovernj i Grigonis su vratili +5 za domaćina. Odluka pobjednika pala je na poslednjih 60 sekundi. Pogađali su Rejnolds i Sili sa jedne i Grigonis sa druge strane, pa je na pola minuta do kraja Žalgiris imao 72:70. Uz faul Lovernja u poslednjim sekundama, Vajler-Beb je izjednačio, potom i pogodio za +1 na četiri sekunde do kraja.

Međutim, kakva završnica! Lopta je sa strane išla u ruke za Grigonisa, koji je pogodio dugu dvojku, 74:73.  Imao je tim Andree Trinkijerija 0.6 sekundi do kraja, ali je pobjednik već bio riješen!