Crna Gora voli strance

Gotovo u svim ekipnim sportovima, Crna Gora je u svojim reprezentativnim redovima imala bar po jednog stranca. Njih je najviše bilo u fudbalskom nacionalnom timu, doduše, iz susjednjih zemalja.

Košarkaši i košarkašice su u svojim redovima, od nastanka reprezentacije, uvijek imali pojačanje “sa strane”, a toj praksi priključila se i vaterpolo reprezentacija, kao i rukometna reprezentacija u obje selekcije.

FATOS BEĆIRAJ PREDVODI NATURALIZOVANE “SOKOLE”

Od nastanka crnogorske fudbalske reprezentacije i prvog meča (Mađarska, 2007. godine), “sokoli” su u svojim redovima imali igrače koji su rođeni van Crne Gore.

U toj prvoj, istorijskoj utakmici, crveni dres nosio je Radoslav Batak, Janko Tumbasević, Jovan Tanasijević….

Neki od njih sakupili su zavidan broj nastupa (Batak – 25), dok neki nijesu imali zapažen učinak.

Imao je Fudbalski savez neuspješne izlete sa zlatnim “orlićem” sa Novog Selanda, Stanišom Mandićem, ali je odličan posao uradio sa Fatosom Bećirajem, Vladimirom Volkovim, Dejanom Damjanovićem, Adamom Marušićem…

Fatos Bećiraj
Foto: FSCG

Fatos Bećiraj bio je dio čak i mlade selekcije Crne Gore od 2009. godine, a već naredne je dobio mjesto u A timu.

Bećiraj se od nacionalnog dresa oprostio 2022. godine, a do tada je odigrao čak 85 utakmica i postigao 15 golova, a prošle godine je postao sportski direktor Dečića, što samo govori o tome koliko je bio važan član selekcije Crne Gore.

Ako ne zbog svojih partija, crnogorska javnost svakako pamti Mirka Ivanića i Filipa Stojkovića.

Poziv za reprezentaciju Crne Gore u martu 2021. godine dobio je i Uroš Đurđević, koji je trebao da bude veliko pojačanje u napadu, no nekadašnji igrač Partizana uopšte se nije snašao u crvenom dresu.

Od ostalih “stranih” igrača za Crnu Goru su nastupali i Savo Pavićević, Milan Jovanović, Branko Bošković, Nikola Drinčić i ostali.

Engleska – Crna Gora 0:0

Registrujte se uz promo kod SPORT, preuzmite bonus i kladite se na najbolju sportsku ponudu klikom OVDJE.

KENDRIK PERI, OMAR KUK I OSTALI “NAŠI” KOŠARKAŠI

Košarkaška reprezentacija Crne Gore po navici obično bira igrače iz SAD-a, pa su tako za našu selekciju nastupali Omar Kuk, Džavonte Grin, Tejlor Ročesti, Tajris Rajs, Derik Nidam i Džastin Kobs.

Svi oni su na neki način ostavili trag u crnogorskoj reprezentaciji.

Omar Kuk je 2008. godine dobio poziv Duška Vujoševića da postane prvi naturovanizovani košarkaš Crne Gore.

Crna Gora se tada plasirala u A diviziju evropske košarke i to bez poraza, a onda se i kvalifikovala za Evropsko prvenstvo 2011. godine.

Kendrik Peri
Foto: FIBA

Od ostalih se značajno izdvojio Kendrik Peri, sadašnji miljenik crnogorske košarkaške javnosti, a bivši igrač podgoričke Budućnosti.

On je bio dio ekipe tokom prvog prozora kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, a u oba meča je bio najefikasniji košarkaš crnogorske reprezentacije.

Određenu rolu u dresu crnogorske reprezentacoije imao je i Džona Radebou na kojeg selektor Boško Radović i dalje računa.

U ženksoj košarkaškoj reprezentaciji takođe je bilo pojačanja, najčešće iz SAD-a, pa su tako dio nacionalnog tima između ostalih bile Ana Deforž, Markiša Getlin, Nataša Mek i aktuelna reprezentativka Taja Dejvis-Rajmer.

MEĐU “LAVICAMA” VIŠE NATURALIZOVANIH NEGO MEĐU “LAVOVIMA”

Crna Gora uvijek je raspolagala briljantnim rukometnim domaćim kadrom, pa potreba za stranim igračima nikada nije bila prisutna.

No, uprkos tome, i u toj reprezentaciji ima izuzetaka.

Vuk Lazović rođen je u Beogradu, a karijeru je započeo u Partizanu. Nastupao je za Srbiju na omladinskim turnirima, a onda je 2014. godine dobio poziv Ljubomira Obradovića koji je prihvatio.

Od tada do danas bio je dio reprezentacije u najvažnijim momentima, upisao je 46 nastupa i postigao 38 golova u dresu sa grbom Crne Gore.

VUK Lazović
Crna Gora dobila mnogo dolaskom Lazovića, Foto: RSCG

Rukometašice drugih država, sa druge strane, mnogo češće dobijaju šansu u našoj reprezentaciji nego rukometaši.

Prve u redu su Bojana Popović (aktuelna selektorka), Katarina Bulatović i Ana Đokić sa kojima je ženska rukometna reprezentacija doživjavala zvjezdane trenutke.

Norveška – Crna Gora, finale 2012.

Takođe, tu su i aktuelne reprezentativke, Marta Batinović i Matea Pletikosić (Hrvatska), koje su već dugo dio crnogorskog nacionalnog tima, a prije par dana “lavica” je postala i golmanka Budućnosti Armel Atingre, koja je rođena na Obali slonovače, a ranije je nastupala za Francusku.

AVERKA DONIO KVALITET, ODLASCI ČESTI

U vaterpolo reprezentaciji Crne Gore samo je Kanstatsin Averka naturalizovani igrač.

Bjelorus je u Crnu Goru stigao kao vaterpolista Jadrana 2018. godine, a onda je 2022. godine dobio poziv selektora Vladimira Gojkovića.

Averka
Foto: Marcel ter Bals/MTB

“Ajkule” su se do sada oslanjale na domaće snage, pa su češći bili slučajevi odlazaka naših igrača u druge reprezentacije Prlainović i Mandić (Srbija), Pješivac (Gruzija).

Iako dolazak stranaca nije uvijek donosio kvalitet reprezentacijama, izvjesno je da će toga biti u narednom periodu.

S obzirom na bazu crnogorskog sporta većina nacionalnih selekcija ima potrebu za dovođenjem igrača sa strane. Posljednja u nizu bila je Atingre, a samo je pitanje trenutka ko će tu listu produžiti.