Pac-man nastao 1980. a ostaće "lifetime" igrica!

Ova legendarna igrica je davno kreirana ali gotovo da nema osobe koja nije čula za Pac-man igricu, čak iako ga nije igrala.

Pac-man je nasta u Japanu i prvi put je objavljena u Japanu 22. maja 1980. Developer ove arkadne igre je popularna i svjetski poznata japanska izdavačka kuća za video igre – Namco. Čovjek kome idu sve zasluge vezane za ovog “žuću” je Toru Ivatani, dizajneru igrica koji je radio u kompaniji Namco.

Japan
Toru Iwatani

A sada da predstavimo Pac-mana ga onima koji ne znaju ovu igru.

Pac-man je u početku bio obična žuta lopta koja je lutala lavirintom, ali je tokom godina mijenjao svoj izgled. Dobijao je noge, ruke, lice… Čak je imao kapicu i rukavice!

Japan
Pac-man

Lavirint je ispunjen bobicama koje vi kao glavni lik igre morate da pojedete, naravno svaku morate da pojedete. Pored bobica u lavirintu imate i voćkice koje vam donose bonus poene. Što je nivo veći, lavirint je teži. Na svakom nivou je različit lavirint, što znači da šema nikada nije ista.

Japan
Pac-man igra

Međutim, u lavirintu niste sami. Sa vama u lavirintu se nalazi i grupa duhova! Grupu čine četiri duha koji vas proganjaju kroz cijeli lavirint. Duhovi vas mogu pojesti i tako vam uzeti jedan od života. Ali možete i vi njih pojesti! Kako? Samo je potrebno da pojedete posebnu bobicu, ove bobic se obično nalaze u ćoškovima lavirinta. Kada pojedete ovu bobicu duhovi mijenjaju boju, odnosno postaju plavi, što znači da su “jestivi”. Ova “moć” ne traje vječno, traje svega par sekundi, a svaki pojedeni duh nosi bonus bodove!

Japan
Duhovi u igri

Ova igrica u početku i nije bila popularna, ali kompaniju to nije zabrinjavalo. Iz kompanije su čvrsto vjerovali u ovu arkadnu igru i znali su da će se probiti na vrh svjetskog tržišta. Tako je i bilo! Pac-man je predstavljen Americi, a tamošnja publika je postala opsjednuta ovom igrom. Iako je igra bila pikselizovana i prejednostavna, navela je milione ljudi da se zaljube u nju i postanu zaluđenici.

“Žuća” se vremenom razvijao i prelazio iz 2D u 3D. A nerijetko je bio i “gost” u igrama kao što je Super Smash Bros. U ovoj igri se nalaze likovi iz mnogo poznatih naslova kao što su: Super Mario, Sonic, Pokemoni, Kirbi, Zelda….

Japan
Super Smash Bros

Ovaj “Žuća” ne planira da stane. Postajao je sve popularniji i popularniji. Mnogi tvrde da je Pac-man tada imao najbolje arkadne konzole i da je svaki klub video igara morao da sadrži barem jednu takvu konzolu.

Ovaj pikselizovani lik pored lavirinta probio se i do filmskog platna. U jednu ruku bilo je i očekivano da će se nekada napraviti film na ovu temu. A 2015. godine izašao je film “PIXELS”. U ovoj akcijskoj komediji, nakon što intergalatički vanzemaljci pogrešno protumače primjere arkadnih video igara kao objavu rata, oni napadnu Zemlju koristeći upravo video igrice kao modele za svoje napade. Američki predsjednik Cooper prisiljen je pozvati svoje stare prijatelje, a ujedno i stručnjake u video igrama kako bi pokušali spasiti svijet prije nego ga unište Pac-Man, Donkey Kong, Galaga, Centipede i Space Invaders. 

Japan

Pac-man ima raznih scena u filmu, ali scena susreta sa svojim kreatorom Toruom Ivatanijem mnoge je dirnula u srce. “Žuća” je stajao mirno ispred svog tvorca i pažljivo slušao svog kreatora šta mu ima za reći. Toru je pokušao ubijediti Pak-mena da on nije loš lik i da ga je stvorio kako bi usrećio i zabavio ljude, a ne da bi rušio zgrade i pravio štetu. Pak-men ga je i dalje posmatrao. Toru je odlučio da pruži ruku i pomazi svog “ljubimca” ali je “Žuća” ujeo Torua i pretvorio mu ruku u piksele. Likovi iz filma su pokušali da autima simuliraju duhove iz igre i satjeraju Pac-mana u ćošak.

Postavi odgovor