Biografija - Novak Đoković

Novak Đoković je najbolji srpski teniser svih vremena i jedan od najboljih tenisera svijeta svih vremena. Rođen je 22. maja 1987. godine u Beogradu. Njegovi nadimci su Nole i Džoker.

Novak je najstariji sin majke Dijane i oca Srđana, a ima i dva mlađa brata, Marka i Đorđa, koji se takođe bave tenisom. U srećnom je braku sa dugogodišnjom djevojkom Jelenom, djevojački Ristić, sa kojom ima sina Stefana i ćerku Taru. Imaju i dva ljubimca: bijelog maltezera Pjera koji ima svoj twiter nalog i braon pudlicu.

Nole je sa četiri godine prvi put uzeo reket u ruke u teniskom kampu na Kopaoniku gdje je provodio raspuste jer su njegovi roditelji tamo imali piceriju. Trener mu je bila Jelena Genčić koja je prepoznala njegov talenat. Uzor mu je bio teniser Pit Sampras zahvaljujući kome je u sedmoj godini života odlučio čime želi da se bavi. Kada ga je vidio sa Vimbldonskim peharom u rukama, znao je će uraditi sve da postane teniski broj 1. Sa dvanaest godina je pohađao minhensku tenisku akademiju koju je držao jugoslovenski reprezentativac Nikola Pilić.

2001. godine Novak je bio prvak Evrope kao pojedinac u paru i u ekipi. Sa reprezentacijom je došao do finala Dejvis kupa za juniore, ali je izgubio svoj meč. Naredne godine se našao na 40. mestu najboljih juniora sveta. U junu 2003. godine se izborio za svoj prvi ATP poen tako što je osvojio fjučers turnir na terenu TK Crvena Zvezda kao član TK Partizan. Iste godine je došao do još dva finala fjučersa.

Igrao je za reprezentaciju Srbije protiv Belgije i plasirali su se u četvrtfinale. Nakon toga su pobijedili Sjedinjene Američke Države, a uprkos iskrenuću zgloba desne ruke, Novak je donio odlučujući poen za polufinale Dejvis kupa. Sledeći protivnik je bila Kanada, a u finalu su se sreli sa Češkom. Obje Novakove pobjede nijesu bile dovoljne pa je salatara ponovo pripala Česima.

karijera

U pojedinačnoj konkurenciji je osvojio titulu u Dubaiju, dok je u paru sa bratom Markom eliminisan na samom startu. Ostvario je pobjedu na egzibicionom turniru u Los Anđelesu, u Indian Velsu je stigao do polufinala, a u Majamiju do četvrtog kola.

Kako su godine prolazile Novak je bio samo bolji i ono što je rekao kada je imao samo 7. godina kao ” dječaki san” danas je postalo java. Novak je najbolji teniser svijeta, prvi je već duže vrijeme na ATP listi i sve je bliži tome da obori rekord sa najviše provedenih nedelja na čelu ATP liste, koji za sad drži Rodžer Federer.

Dugogodišnjeg rivala Rodžera Federera ponovo je savladao na Australijan Openu 2020. godine, a turnir je osvojio pobjedivši Dominika Tima u pet setova. Bila je to Đokovićeva osma titula na Otvorenom prvenstvu Australije, čime je postao prvi teniser u Open eri kome je pošlo za rukom da osvaja Gren slem titule u tri različite decenije.

Sedmnaesta Grend slem titula mu je donijela nagradu od 2,5 miliona evra, a Novak se kao povratnik na Prvenstvo u Dubaiju okitio najsjajnijom titulom savladavši Stefanosa Cicipasa u finalu turnira. Zbog pandemije koronavirusa koja je u martu 2020. godine zavladala svijetom, mnoga takmičenja su pod znakom pitanja.

Nakon pauze u svujetu tenisa zbog pandemija virusa korona, Novak Đoković je odlučio da organizuje Adria tur čiji se prvi dio odigrao u Beogradu. Kao glavni organizator turnira, Đoković je pozvao neke od najboljih tenisera svijeta među kojima su Grigor Dimitrov, Aleksandar Zverev i Dominik Tim. Đoković je grupnoj fazi takmičenja pobijedio Viktora Troickog i Aleksandra Zvereva, a izgubio od Filipa Krajinovića. Naredni dio turnira je počeo u Zadru gdje je Novak stigao do finala, ali je ono otkazano jer je pokazano da Dimitrov, koji je bio učesnik turnira, ima virus. Dva dana kasnije u Beogradu je potvrđeno da je i sam Đoković zaražen.

Sezona je nastavljena 21. avgusta na turniru u Sinsinatiju. Đoković je osvojio Sinsinati masters pobjedom nad Milošem Raonićem sa 2:1 u setovima. Stigao je do 35. mastersa u karijeri čime se izjednačio sa Rafaelom Nadalom. To mu je i druga titula na ovom turniru, što znači da je duplirao Zlatni Masters.

U prvom kolu Otvorenog prvenstva SAD pobijedio je Damira Džumhura ubedljivim rezultatom 3:0. U drugom kolu je savladao Kajla Edmunda sa 3:1 i to je bio meč u kojem je Đoković izgubio prvi taj-brejk u 2020. godini nakon deset uzastopnih dobijenih. Nakon ubedljive pobjede nad Jan-Lenardom Štrufom u 3. kolu u meču osmine finala protiv Pabla Karenja Buste je slučajno pogodio linijskog sudiju lopticom zbog čega je diskvalifikovan sa turnira.

Đoković se vratio na teren desetak dana kasnije na masters turniru u Rimu. Osvojio je turnir po peti put u karijeri pobijedivši u finalu Dijega Švarcmana iz Argentine, a ukupno 36 u toj kategoriji, na taj način je prestigao Rafaela Nadala po broju osvojenih ATP Masters 1000 turnira.