Laslo Čeh odlazi u penziju sa 35 godina: Najbolji svjetski plivač koji nikad nije osvojio zlato na OI

Fenomenalni mađarski plivač Laslo Čeh (35) objavio je da ide u penziju.

On je danas u finalu trke na 200 metara mješovito na Olimpijskim igrama u Tokiju osvojio sedmo mjesto.

Bile su to njegove pete olimpijske igre, a ukupno je osvojio šest medalja – četiri srebra i dvije bronze.

Brojni su plivački stručnjaci koji Čeha smatraju najvećim plivačem svih vremena koji na Olimpijskim igrama nije uspio osvojiti zlato.

Vrhunac karijere poklopio mu se s dominacijom najuspješnijeg olimpijca svih vremena, Amerikanca Majkl Felpsa. Tri puta je Mađar bio drugi na OI-ju iza nevjerojatnog Felpsa, rekordera s 28 olimpijskih medalja, od čega su 23 zlatne.

“Bilo je zanimljivo boriti se Felpsom, on me inspirisao da budem još bolji”, rekao je 35-godišnji Mađar koji je osvojio i 13 medalja na svjetskim prvenstvima, pri čemu i dva zlata.

U Montrealu 2005. je pobijedio na 400 mješovito, a 10 godina kasnije u Kazanju na 200 delfin.

Na evropskim prvenstvima osvojio je 14 zlatnih medalja u 50-metarskim i 16 evropskih zlata u 25-metarskim bazenima.