USPJESI ZA PONOS: Zlatni momenti i najveći podvizi crnogorskog sporta (VIDEO)

3
302
Crna Gora
Foto: Meridian
Crna Gora slavi Dan državnosti – 13. jul, a posebno upečatljiv za ljubitelje sporta ostaće upamćen onaj 2008. godine kada je vaterpolo reprezenetacija na čelu sa selektorom Petrom Porobićem donijela evropsko zlato iz Malage.

Crnu Goru su na debitanskom prvenstvu predstavljali: Miloš Šćepanović,Draško Brguljan, Vjekoslav Pasković, Nikola Vukčević, Nikola Janović, Milan Tičić, Mlađan Janović, Damjan Danilović, Aleksandar Ivović, Boris Zloković, Vladimir Gojković, Predrag Jokić, Zdravko Radić, Filip Trajković, Aleksandar Radović i Veljko Uskoković.

Put do finala bio je trnovit a nakon pobjeda u „grupi smrti“ nad Španijom, Grčkom i Mađarskom, u polufinalu je uslijedilo duel protiv Hrvatske gdje su „ajkule“ uspjele da slave rezultatom 9:7.

Nakon dvije godine nezavisnosti crnogorske „ajkule“ su na debitanskom nastupu na Evroposkom prvenstvu „potopile“ branioca titule, selekciju Srbije rezultatom 6:5.

Još uvijek se pamti gol Nikole Vukčevića u drugom produžetku kojim je donio prvu medalju za crnogorski sport.

Velika pobjeda bila je uvod u nove vaterpolo uspjehe od kojih moramo pomenuti srebrno odličje na Evropskim prvenstvima u Ajndhovenu 2012. godine i četiri godine kasnije u Beogradu, kao i bronza osvojena prije tri godine u Budimpešti.

Na Svjetskim prvenstvima jedinu medalju crnogorski vaterpolisti osvojili su u Barseloni 2013. godine nakon poraza od Mađara u finalu.

ZLATNE LAVICE I 2012. GODINA

Rukometašice Crne Gore uz vaterpoliste donijele su najveće uspjehe našoj repezentaciji u kolektivnim sportovima.

Posebno je upečatljiva „zlatna“ generacija iz 2012. godine koju su crnogorske rukometašice većinom članovi Budućnosti iz Podgorice počele osvajanjem Lige šampiona, da bi sa reprezentacijom osvojile olimpijsko srebro i evropsko zlato.

U ekipi selektora Dragana Adžića nalazile su se:

Marina Rajčić, Ana Đokić, Anđela Bulatović, Bojana Popović, Majda Mehmedović, Radmila Petrović, Marija Jovanović, Sonja Barjaktarović, Suzana Lazović, Milena Raičević, Jovanka Radičević, Ana Radović, Maja Savić, Katarina Bulatović i Jasna Tošković

Nakon slavlja protiv Španije (27:26) u polufinalu Olimpijskih igara u Londonu 2012. godine, medalja za našu reprezentaciju bila je zagaranotvana.

U finalu su Norvežanke uspjele da slave rezultatom 26:23 gdje su veliki udio imale sudije, sestre Bonaventure koje su sa nekoliko spornih odluka uticale i na krajnji ishod meča.

Ipak pravda je zadovoljena na Evropskom prvenstvu u Srbiji iste godine gdje su u finalu nakon pobjede nad Norveškom posle dva produžetka rezultatom 34:31 stigli do zlatne medalje.

Koliko je velika pobjeda govori činjenica da su Norvežanke u tim trenucima branile titulu na Evropskom prvenstvu koje su prethodno osvajali četiri puta uzastopno.

MUŠKI RUKOMET OD 2008. DO 2022. GODINE

Rukometaši Crne Gore su uvijek igrali srcem za grb i reprezentativni dres, a dvije najuspješnije godine za „lavove“ su 2008.  i 2022. godina.

„Lavovi“ su kvalifikacije za Evropsko prvenstvo u Norveškoj 2008. godine završili sa makmimalnim učinkom i samo jednim remijem protiv selekcije Holandije.

Crna Gora je tada bez problema savaldala Finsku u oba meča, Holandiju u drugom meču, dok je posebno upečatljiv bio meč protiv Austirje koji je vodio u baraž.

Ostaće ušamćen gol Alena Muratovića koji je iskoristio deveterac i pogodio preko živog zida za pobjedu naše reprezentacije koja je donijela mečeve protiv Portugala. Obje pobjede se nisu dovodile u pitanje.

Na Evropskom prvenstvu u Norveškoj Pera Miloševića je na klupi “lavova” zamijenio Ranko Popović, a u gurpi sa Rusijom, Norveškom i Danskom bod u prvom meču bio je dovoljan za plasman u drugu fazu koji je donio 12. mjesto našoj selekciji.

Najbolji strijelci reprezentacije u tim trenucima bili su Alen Muratović, Petar Kapisoda, Draško Mrvaljević i Zoran Roganović. 

Moramo pomenuti i baraž meč za Svjetsko prvenstvo u Španiji 2012. godine kada su “lavovi” igrali protiv četvorostrukog šampiona svijeta, selekcije Švedske.

Nakon poraza u prvom meču u Stokholmu 22:21, Crna Gora je savladala protivnika u Podgorici 20:18, a emocije nakon pogotka Vaska Ševaljevića (strijelca devet golova) u posljednjim sekundama meča svima su ostale u sjećanju.

Velika pobjeda zabilježena je protiv istog rivala 2017. godine u Nikšiću, a rezultatom 28:24 obezbijeđen je plasman na Evropsko prvenstvo u Hrvatskoj.

Kada je riječ o uspjesima moramo pomenuti i kvalifikacije za EURO 2020. godine kada je u Podgorici srušena Danska, osvajač posljednja tri Svjetska prvenstva u rukometu (32:31).

Ipak, najbolji rezultat u ovom sportu ostvaren je 2022. godine, a pobjeda protiv Slovenije i plasman u završnu fazu Evropskog prvenstva u Slovačkoj i Mađarskoj došao je posle velikog preokreta. Pobjeda i osvojeno 11. mjesto na prvenstvu dobija još više na značaju kada se pogleda kako se došlo do njega.

U 38. minutu Crna Gora je imali zaostatak od četiri gola (23:19), a za veliki preokret posebno je zaslužan Nebojša Simić sa dva zaustavljena sedmeraca u posljednjih 10 minuta. Najbolji strijelac meča bio je Branko Vujović sa devet golova.

GOL DELIBAŠIĆA I VELIKO TAKMIČENJE NA KOJE JOŠ UVIJEK ČEKAMO

Najpopularniji sport u našoj zemlji je fudbal, a kako još uvijek nijesmo obezbijedili plasman na neko veliko takmičenje, kao zlatni momenat reprezentacije Crne Gore izdvojili smo pogodak Andrije Delibašića za bod protiv Engleske u Podgorici kada je reprezentacija “hrabrih sokola” u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo obezbijedila baraž.

Crna Gora je finiš kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2012. godine dočekala sa druge pozicije sa tri boda više od trećeplasirane Švajcarske koja je osluškivala rezultat iz Podgorice.

Nakon pogotka Ešlija Janaga u 11. minutu i Darena Benta 20 minuta kasnije malo ko se nadao da Crna Gora može do boda protiv favorizovanih Engleza. Ipak, lijepim golom Zverotića smanjili su “sokoli“ rezultat na 2:1, dok se trenutak odluke dogodio u prvom minutu sudijske nadoknade.

Simon Vukčević je fino ušao u sredinu i proigrao Stefana Saviča koji je centrirao na drugu stativu. Neumoljiv je bio Andrija Delibašić, postigavši pogodak za delirijum na stadionu pod Goricom.

U baražu je Crna Gora igrala protiv reprezentacije Češke koja se sa dvije pobjede ukupnim rezultatom 3:0 plasirala na prvenstvo Evrope u Poljskoj i Ukrajini.

TROJKA IVANOVIĆA I PRVA POBJEDA NA MUNDOBASKETU

Najveći uspjeh u ovom sportu je obezbijeđeni plasman na Mundobasketu 2019. godine u Kini kada je reprezentacija u grupi sa Novim Zelandom, Turskom i Japanom završila na trećoj pozicji.

Posebno je značajna ta prva istorijska pobjeda na Svjetskom prvenstvu protiv Japana rezultatom 80:65.

Nikola Vučević je našu reprezentaciju do pobjede nad “samurajima” vodio sa 18 poena i sedam skokova, a odlično ga je pratio i Nikola Ivanović sa 12 poena.

Ime Nikole Ivanovića vezuje se i za jednu od najvećih pobjeda naše reprezentacije.

Izabranici Luke Pavićevića su u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo zabilježili svih 10 pobjeda, a svi pamte koš za pobjedu Ivanovića protiv Srbije. U beogradskoj „Štark areni“ pri rezultatu 71:70, mladi plejmejker je preuzeo odgovornost na 3,8 sekundi do kraja i pogodio trojku “kao kap” sa sredine terena.

Ekipa koju je sa klupe predvodio Dušan Ivkvoić bila je veliki favorit na ovom meču, predvodili su je velikani evropske košarke Nemanja Bjelica, Miloš Teodosić. Ipak, beogradsku Arenu je tada utišao 18-godišnji plejmejker iz Podgorice.

Učešće Crne Gore na prvenstvima Evrope nije bilo za dublju analizu nakon što tri godine – 2011, 2013. i 2017. godine nismo imali šanse da se domognemo druge faze.

DEJAN ZLATIČANIN – WBC POJAS

Jedan od najvećih uspjeha crnogorskog sporta osim timskih su i individualni podvizi.

Tu svakako mora imati mjesta za veliku pobjedu Dejana Zlatičanina u ringu protiv Frenklina Mamanija iz Bolivije koju je završio nokautom u 3. rundi osvojivši šampionski pojas u lakoj kategoriji WBC verzije .

Koliko je veliki uspjeh postignu govori podatak da je od boksera iz bivše Jugoslavije samo Mate Parlov stigao do WBC pojasa.

„Rekao sam da ću ga nokautirati, sigurno sam da znao da borba neće trajati svih 12 rundi. Eto, što sam obećao, ispunio sam“, rekao je Zlatičanin tada nakon pobjede.

SRĐAN MRVALJEVIĆ I JOVANA PEKOVIĆ – DŽUDO ŠAMPIONI

Srđan Mrvaljević je rekorder Crne Gore kada je ovaj sport u pitanju, a najveći uspjeh postigao je 2011. godine.

Srebrna medalja na Svjetskom prvenstvu u Parizu u kategoriji do 81 kilogram bila je potvrda truda i zalaganja ovog džudiste, a ostaće upamćen da je na otvaranju Olimpijskih igara u Londonu nosio crnogorsu zastavu.

Moramo pomenuti i Nikšićanku Jovanu Peković koja je na Evropskom prvenstvu do 23 godine osvojila zlatnu medalju u ovom sportu.

KRALJICA ATLETIKE – MARIJA VUKOVIĆ

Kada je riječ o ateltici Marija Vuković je neprikosnovena, visoka 194 cm Crnogorka je zadivila na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj gdje je iz prvog pokušaja uspjela da preskoči 182, 186, 190 i 193 centimetra.

Vuković je na Evropskom prvenstvu u Minhenu osvojila srebrnu medalju u skoku u vis i ostvarila najveći uspjeh u istoriji crnogorske atletike.

Ove sezone osvojila je četvrto mjesto na Svjetskom dvoranskom prvenstvu u Beogradu i zlato na Mediteranskim igrama u Oranu.

Posljednje dvije godine zaslužila je i nagradu za najboljeg crnogorskog sportistu.

Pročitajte i ovo:

3 KOMENTARI

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име