Dvije godine rata u Ukrajini - sport trpi i dalje, od ruševina do suspenzija

Sport i duh fer-pleja uvijek su predstavljali most koji spaja ljude svih nacija i vjera, a rat između Ukrajine i Rusije u mnogome je uticao na njegovo urušavanje.

Za dvije godine od početka rata, vidjeli smo mnoge ružne scene, a ovaj sukob ušao je u treću godinu.

Sportisti ispaštaju, mnogi su regrutovani da se bore u ovom ratu, dok je veliki broj njih izgubio živote.

Fudbal je najpopularnija sporedna stvar na svijetu pa ćemo i ovoga puta krenuti od njega.

RAZORENI STADIONI I DVORANE U UKRAJINI

Ukrajinska fudbalska liga nastavljena je 23. avgusta po želji predsjednika Vladimira Zelenskog koji je želio da se na Dana državne zastave Ukrajine ponovo igra fudbal u ovoj državi.

Snimci stanja pojedinih stadiona izgledali su jezivo ali se fudbalska lopta na stadionu u Kijevu ponovo zakotrljala posle 254 dana od početka ruske vojne invazije.

Dogovoreno da se utakmice igraju u Kijevu i gradovima zapadno od granice sa Rusijom, a neki stadioni poput Marijupolja, Zaporožja i Desna Černigova (matičnog kluba Andrija Jarmolenka) su uništeni.

Osim stadiona bombe su padale i na sportske dvorane, a ukrajinski ministar omladine i sporta objavio je da je u ovom ratu oštećeno više od 360 sportskih objekata.

Prvenstvo se igra u Kijevu i gradovima zapadno od granice sa Rusijom, a i pored nastavka dešavale su se česte pauze tokom mečeva zbog raznih uzbuna i sirena.

Zbog bezbjednosti igrača odlučeno je da svaki od stadiona mora imati skloništa koja su udaljena maksimum 500 metara.

“DONBAS ARENA” I 10 GODINA IZBJEGNIŠTVA ZA ŠAHTJOR

Šahtjorova “Donbas arena” izgrađena je 2009. godine, a ovo velelepno sportsko zdanje posebnu svrhu imalo je na Evropskom prvenstvu 2012. godine.

Projekat ukrajinskog milijardera i nekadašnjeg boksera, Rinata Ahmetova koji je otvorila američka pop zvijezda Bijonse, a UEFA mu dodijela pet zvjezdica, brzo je doživio fijasko.

Donbas je na udaru ruskih separatista još od 2014. godine pa su do 2017. godine fudbaleri Šahtjora svoje mečeve igrali u Lavovuu gradu udaljenom oko 1200 kilometara zapadno od Donjecka.

Registrujte se uz promo kod SPORT, preuzmite bonus i kladite se na najbolju sportsku ponudu klikom OVDJE.

Nakon toga selili se u Harkovu, Kijevu, Varšavi, da bi ovu godinu u grupnoj fazi Lige šampiona svoje utakmice igrali na stadionu HSV-a u Njemačkoj.

I pored velike krize u grupnoj fazi Lige šampiona igrali su sa Barselonom, Portom i Antverpeno i zauzeli treće mjesto pa će večeras igrati sa Marsejom u plej-ofu za Ligu Evrope.

RAT STOPIRAO RUSKE FUDBALERE, KOŠARKAŠE, NEPRAVDA PREMA MEDVEDEVU 2022. GODINE

Nakon napada na Ukrajinu krenule su suspenzije za ruske sportiste.

Ruski fudbalski klubovi i reprezentacije suspendovani su iz svih takmičenja pod okriljem FIFA i UEFA.

Slična situacija kao Jugoslaviji 1992. godine, dogodila se i fudbalerima Rusije.

Iako su stigli do četvrtfinala Mundijala u Rusiji 2018. godine su bili na korak da se plasiraju u Katar, rat je spriječio ruske fudbalere na čelu sa Dzjubom i Čeriševom da se domognu nastupa na planetarnoj smotri.

Poljska i Češka su odmah odbile da igraju utakmice baraža sa ovom reprezentacijom, a FIFA je reagovala i suspendovala “zbornaju”.

Isto je učinila i FIBA, pa na planetarnim i evropskim šampionatima pravo nastupa nemaju košarkaši iz Rusije.

Isto važi i za bogate košarkaške klubove iz ove države koji se od 2022. godine ne takmiče u Evroligi.

Osim kolektivnih sportova tu su i individualni.

Danil Medvedev i Andrej Rubljov su u samom vrhu svjetskog tenisa, a Medvedev je do svjetskog broja jedan došao samo nekoliko dana prije početka rata.

Iako je osudio rat koji njegova država vodi sa Ukrajinom, organizatori Vimbldona nisu željeli da 2022. godine na terenima u Engleskoj vide ni jednog tenisera iz Rusije.

Suspenzija sa Vimbldona ga je omela na putu ka daljim osvajanjima, da bi organizatori godinu dana kasnije omogućili Medvedevu i Rubljovu da se takmiče pod neutralnom zastavom.

Ove godine igrali su finale Australijan opena, gdje je pobjedu na kraju slavio Rubljov.

I LEGENDA UKRAJINE SUSPENDOVANA

Rekorder po broju nastupa za reprezentaciju Ukrajine i legendarni fudbaler Zenita i minhenskig Bajerna Antolij Timoščuk u narednih deset godina neće moći da uđe u svoju zemlju.

Razlog je odluka da ostane u stručnom štabu Zenita iz Sankt Paterburga, klubu u kome je ostvario najveće uspjehe u istoriji kluba.

OLIMPIJSKE IGRE U PARIZU – BAH ODGOVORIO NA KRITIKE

Predstojeće Olimpijske igre u Parizu omogućiće ruskim i bjeloruskim sportistima u individualnim sportovima da se takmiče pod neutralnom zastavom.

I pored oštrih reakcija iz Ukrajine i pojedinih evropskih zemalja predsjednik MOK-a Tomas Bah čvrsto se drži ove odluke.

„To je jedan rat među 28 ratova i sukoba koji se vode u ovom svijetu i svi ostali sportisti se mirno takmiče jedni protiv drugih”, rekao je Bah na kritike zbog ove odluke.

Pregled privatnosti
  • Ova veb lokacija koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima čuvaju se u vašem pregledaču i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu veb stranicu i pomaganje našem timu da razume koji su vam odeljci veb stranice najzanimljiviji i najkorisniji.
  • Cloudflare kolačić ne prikuplja podatke ali je neophodan za rad portala.