U FOKUSU: Završeno impresivno treće izdanje UEFA Lige nacija

UEFA Liga nacija okončala je svoje treće izdanje ovog vikenda a pobjedu ovog zanimljivog takmičenja odnijela je reprezentacija Španije koja je boljim izvođenjem šuteva sa 11 metara savladala ekipu Hrvatske.

Liga nacija osmišljena je sa idejom da na minimum svede broj besmislenih prijateljskih mečeva, koji je poslednjih godina bilo sve više, i pruži ekipama istog ranga takmičarske susrete.

PRVI KORAK SVIH TIMOVA

Na samom početku takmičenja timovi se takmiče u ligaškoj strukturi što podrazumijeva podjelu reprezentacija u četiri “lige”. Po šesnaest ekipa podijeljeno je u Lige A, B i C dok se u Ligi D u dvije grupe takmiči sedam timova. Svaka liga ima četiri grupe u kojima snage kod kuće i u gostima odmjeraju tri do četiri ekipe. Četiri pobjednika grupa prvorangirane Lige A plasiraju su se u finale Lige nacija što su u ovogodišnjem slučaju bile ekipe Španije, Italije, Holandije i Hrvatske. Ostale ekipe grupa ostaju ili ispadaju iz Lige u zavisnosti od toga na kom su mjestu na tabeli.

Ekipa Hrvatske do finala Lige nacija stigla je nakon četiri pobjede i jedne neriješene utakmice igrane protiv Francuske. Španija nije imala tako dobar nastup u svojoj grupi ali je sa tri pobjede, jednim porazom i jednim izjednačenim završila na vrhu tabele u svojoj grupi.

Italijani su grupnu fazu prošli isto kao i španci dok je ekipa Holandije imala isti učinak kao ekipa Hrvatske.

NEKO JE OPET BIO TU, A NEKO JE NEDOSTAJAO

Nije iznenađenje vidjeti ove ekipe u polufinalnom dijelu ovog takmičenja, ali neke ekipe su nam nedostajale. Pobjednici prethodna dva finala Portugal i Francuska, ove godine ostali su u sjenci ekipa koje su ozbiljno shvatile značaj ovog takmičenja, ne plasirajući se ni u polufinalu. Ekipa Portugala bila je dio grupe dva u kojoj se nalazila i ekipa Španije a mjesto u polufinalu izgubila je usled dva poraza koja su imali u tom dijelu takmičenja.

Prošlogodišnji šampion UEFA Lige nacija ekipa Francuske odigrala je neočekivano loše partije u prvoj grupi. Ona je dvije utakmice završila izjednačenim rezultatom, dvije je izgubila a samo jednu je pobijedila – utakmicu protiv četvoroplasirane Austije.

fudbal
Izvor: Twitter
FUDBALSKA GROZNICA SE VRATILA U EVROPU

Polufinalisti su nakon iscrpnih i dugotrajnih ligaških faza bili poznati što je sa olakšanjem dočekala evropska publika. Polufinalne utakmice bile su u centru pažnje prošle nedelje i nakon dugog iščekivanja konačno je stiglo veliko finale.

Hrvatska je ubjedljivom pobjedom savladala Holandiju dok je Španija uz malo muke i jednim golom razlike savladala Italiju i tako došla do finala UEFA Lige nacija.

Sijao je stadion Feihenurd De Kuip u Roterdamu 18. juna kada su se dvije najbolje evropske ekipe sastale da odmjere snage. Ulog u ovoj utakmici bio je prilično veliki – Hrvatska je jurila svoj prvi trofej a Španija jedini koji joj nedostaje.

Meć u Roterdamu svih 90 minuta izgledao je kao partija šaha u kojoj su svi čekali kome će prvom pasti koncentracija. No, to se u regularnom dijelu takmičenja nije dogodilo pa su šutevi sa bijele tačke morali odlučiti pobjednika.

Hrvate je izdalo njihovo najjače oružje a to su upravo penali pa je ekipa Španije obradovala armiju navijača koja je došla da podrži svoje najbolje fudbalere – osvojili su jedini trofej koji je nedostajao toj reprezentaciji.

Apsolutni heroj u ekipi “furije” bio je Unai Simon, golman reprezentacije koji je uspješno odbranio dva penala Hrvatima i time usješno doveo svoju ekipu do istorijskog trofeja.

Treće mjesto osvojila je ekipa Italije koja je slavila protiv Holandije rezultatom 3:2.

SLAVLJENICI PRETHODNA DVA FINALA – BENZEMA I RONALDO

Prvi trofej UEFA Lige nacija podigao je kapiten Portugala Kristijano Ronaldo u junu 2019. godine. U finalnoj utakmici koju su protiv ekipe Holandije igrali na Dragon stadionu u Portu slavili su golom Gonzala Gedesa u 60’ minutu. Kapiten te ekipe Kristijano Ronaldo se upisao kao igrač sa najviše pogodaka na prvenstvu, a imao ih je samo tri.

Druga finalna utakmica jednog od zanimljivijih evropskih takmičenja sastala je dva fudbalska velikana – Španiju i Francusku. Na najljepšem italijanskom stadionu u Milanu slavili su francuzi. Oni su pred punim San Sirom porazili špance rezultatom 2:1. Prvi pogodak na utakmici ipak je pripao crvenima a njega je postigao Ojarzabal u drugom poluvremenu. Slavlje španaca prekinuo je Benzema samo dva minuta kasnije. Gol za veliko slavlje francuza dao je Mbape u 80’ minutu.

TROFEJ, ALI I ULAZNICE ZA EURO 2024.

Nagrada koja se znatno ističe od svih drugih prednosti pobjede trećeg po redu takmičenja Lige nacija definitivno je ulaznica za Evropsko prvenstvo 2024. Tri od 24 mjesta na UEFA EURO 2024. biće određena u plej-of fazi ovogodišnje UEFA Lige nacija. Dvanaest timo biće odabrani na osnovu postignutih rezultata u Ligi nacija – pobjednici grupa Lige A, B i C, ali ako su se već kvalifikovali biće zamijenjeni sljedećim najbolje rangiranim timom u svojoj ligi.

UEFA LIGA NACIJA 2024/25. GODINE

UEFA Liga nacija na repertoaru je od septembra naredne do juna 2025. godine. Od jeseni se u ovo takmičenje uvodi i četvrtfinale, a ne samo direktan odlazak prvoplasiranih selekcija na F4. Branilac titule je reprezentacija Španije a domaćin finalnih utakmica Njemačka.