AFRIČKI KUP NACIJA: Obala Slonovače ispisala scenario za blokbaster!

Reprezentativci Obale Slonovače osvajanjem Afričkog kupa nacija upisali su se u najznačajnije fudbalske almanahe i godinama kasnije prepričavaće se i analizirati način na koji su stigli do zvanja najboljeg na “crnom” kontinentu.

Teško da i najbolji pisci filmskih scenarija fikcije mogu u svojim glavama dostići toliki nivo umjetničke kreativnosti, kakvu obično jedino život može da iskreira.

Prije početka samog takmičenja teško da su se mogli svrstati u red najvećih favorita, a jedina ali ne i mala prednost bila je činjenica da turnir igraju na domaćem terenu. Sastav ekipe izgledao je
prilično skromno, jer ne tako davno dres sa državnim grbom nosili su braća Ture, Didije Drogba, Salomon Kalu, Žervinjo….

Novu generaciju predvodi iskusni kapiten Serž Orije, za
kreaciju igre zadužen je pouzdani vezista Frenk Kesi, a vjerovatno najzvučnije ime je napadač Dortmunda Sebastijen Ale za koga se znalo da zbog lakše povrede sigurno propušta mečeve u grupi A.

AFCON

Grupnu fazu otvaraju u kombinovanom sastavu, rutinskom pobjedom 2:0 nad Gvinejom Bisao. Slijedi derbi sa jednim od glavnih favorita Nigerijom koji je ogolio sve slabosti tima selektora Žan Luja Gasea. Ipak je izgledalo da još uvijek kontrolišu svoju sudbinu jer su u trećem meču
grupe za protivnika imali Ekvatorijalnu Gvineju. Na olimpijskom stadionu u Abidžanu doživljavaju pravi košmar, poraz od 4:0 i gotovo izvjestan kraj takmičenja već u grupnoj fazi.

Rukovodioci Fudbalskog saveza Obale Slonovače više nisu imali strpljenja i smjenjuju selektora iako još uvijek postoji teoretska šansa da među najboljim trećeplasiranima obezbjede prolaz u nokaut fazu. U istoriji velikih takmičenja bilo je samo nekoliko sličnih situacija, ali su te reprezentacije već izgubile i matematičku mogućnost da prođu dalje.

Onda na scenu prvi put tokom takmičenja stupa Fortuna. Nevjerovatan splet srećnih okolnosti i poklapanja ostalih rezultata odvode „slonove“ u 1/8 finala takmičenja na prvog favorita i branioca titule Senegal. Brod je ostao bez kapetana, a vrhuška federacije pokušava da problem „inovativno“ riješi
uputivši zamolnicu kolegama iz Fudbalskog saveza Francuske, da im do kraja takmičenja „pozajme“ selektora ženske reprezentacije Erva Renara. Francuzi naravno odbijaju, a na veliko platno iz sjenke izlazi jedan od budućih junaka ovog blokbastera.

Obala Slonovače

Trenerski anonimus i u datom trenutku jedino moguće rešenje Emers Fae predvodiće ekipu do kraja turnira. U 1/8 finala triler, nadigrani od Senegala gubili su izabranici trenera Fae tokom čitavog meča sa 1:0. Do izjednačenja došli sa bijele tačke u 86. minutu, preživjeli produžetke i nokon boljeg izvođenja penala bez promašaja otišli u ¼ finale.

Nakon trilera u osmini, uslijedila je drama sa srećnim krajem u četvrtfinalu. Sa igračem manje čitavo drugo poluvrijeme i golom zaostatka od 71. minuta odbijali su „slonovi“ da spuste gard i da se predaju. Za požrtvovanost i borbenost nagrađeni su izjednačujućim golom u 90 minutu.
Novi produžetak i novo čudo, gol Diakitea duboko u nadoknadi vremena 122. minutu.

Sada već puni samopouzdanja reprezentativci Obale Slonovače na terenu su izgledali odlično, smireno i sigurno nadigrali su DR Kongo u ½ finalu, prolaz dalje donijela je prva zvijezda selekcije napadač Ale za 1:0 i finale.

AFCON
REUTERS/Luc Gnago

Na Olimpijskom stadionu u Abidžanu, junaci ove priče, pred više od 57000 uglavnom domaćih navijača opet su krenuli iz minusa. Nigerija je povela golom Trost-Ekonga u 38 minutu. Nošeni frenetičnim navijačIma „slonovi“ stižu do izjednačenja pogotkom Kesija u 62. minutu.

Kažu da je Fortuna boginja koja svoje darove dijeli na slijepo. Ne mogu da se otmem utisku da je ovog puta s razlogom odlučila da se posle godinu dana borbe za život sa opakom bolešću, osmjehne čovjeku koji je gledao smrti u lice i pobjedio. Džoni Štulić jednom reče „Uloge
su davno podjeljene i svatko ide svojim putem“,
a Sebastijenu Aleu je bila namjenjena glavna rola, gol u 81. minutu za put do trona i mjesto medju besmrtnima.

Ovo je treća titula prvaka Afrike za Obalu Slonovače iz petog pokušaja. Zanimljivo, da je ovo, takođe, prvi put da njihov finalni meč nije otišao u penal seriju.