U FOKUSU: Crna Gora favorit grupe, Francuska i zemlje Skandinavije se bore za trofej težak preko deset kilograma

Svjetsko prvenstvo za rukometašice u svom 26. izdanju počelo je juče, a održava se u Danskoj, Norveškoj i Švedskoj. Na ovom turniru učestvovaće 32 reprezentacije, a ekipe su podijeljene u osam grupa iz kojih će najbolje tri proći u narednu fazu takmičenja.

Ova planetarna smotra ženskog rukometa je treća u istoriji koja se održava u više od jedne zemlje, zapravo u čak njih tri.

Iako je prema prvom planu prvenstvo trebalo da se igra u Rusiji, IHF je nakon njihovog povlačenja kandidature šampionat preselio u Skandinaviju, a domaćini su čak šest gradova – danski Herning i Frederikshaven, norveški Stavanger i Trondhajm i švedski Helsingborg i Geteburg.

32 REPREZENTACIJE PODIJELJENE U OSAM GRUPA

Ovo svjetsko prvenstvo biće tek drugo na kom učestvuju čak 32 reprezentacije, koje su podijeljene u osam grupa.

Sistem takmičenja podrazumijeva da tri najbolje selekcije iz grupa ulaze u TOP 24, prenose bodove osvojene tokom prve faze, a u drugoj igraju po još tri utakmice.

Kako je i logično, iz četiri nove grupe po dvije najbolje reprezentacije će izboriti plasman u četvrtfinale.

RASPORED PO GRUPAMA:

GRUPA A: Švedska, Hrvatska, Kina i Senegal;

GRUPA B: Mađarska, Crna Gora, Paragvaj i Kamerun;

GRUPA C: Norveška, Austrija, Južna Koreja i Grenland;

GRUPA D: Francuska, Island, Slovenija i Angola;

GRUPA E: Danska, Rumunija, Srbija i Čile;

GRUPA F: Njemačka, Poljska, Japan i Iran;

GRUPA G: Španija, Brazil, Ukrajina i Kazahstan;

GRUPA H: Češka, Holandija, Kongo i Argentina.

NORVEŽANKE GLAVNI FAVORITI, A IMAJU ČIME I DA PRIJETE

Glavni favorit za titulu svjetskog prvaka je reprezentacija Norveške, koja je isti trofej podigla prije samo dvije godine, kada je u velikom finalu savladala Francusku, koja je na listi kao drugi favorit.

Norveška ovog decembra ima priliku da postane prva zemlja koja je uspjela da se domogne pet trofeja svjetskih šampiona, čime bi pretekla rekord Rusije koja ih ima četiri.

Skandinavska zemlja nikada nije bila jača i spremnija da zasija na jednom prvenstvu, a predvodiće je dobro poznata lica poput Katrin Lunde, Nore Merk, Stine Oftendal, Silje Solberg i ostalih.

Ana Gros
FOTO: REUTERS/Susana Vera

Njihov najveći rival jesu Francuskinje, koje su naoružane izuzetno raspoloženim rukometašicama poput Grase Zadi, Orlan Kanor, Laure Gloser i ekipe. Predstavnice “trikolora” žele da se osvete Norvežankama zbog poraza koje su pretrpjele u prošlom finalu tako što bi ih spriječile da nastave dominaciju.

Uz to, Francuska sada želi da popravi utisak koji je ostavila na prošlogodišnjem Evropskom prvenstvu, na kom ih je Crna Gora savladala u meču za bronzanu medalju.

MARTIN PREDVODI ŠPANJOLKE, NEAGU POVRIJEĐENA, GROS JEDINA NADA SLOVENIJE

Reprezentacija Španije ima velike ambicije na ovom Svjetskom prvenstvu pošto su već dugo u sjenci muških predstavnika te zemlje. One su sada u podmlađenom sastavu pošto je njihov novi selektor, Ambros Martin, poželio drastične promjene u toj ekipi.

Sa druge strane, tu su ostale Darlej Zgobi de Paula, Mireja Gonzalez i Kaba Gasama koje će pokušati da naprave balans u ekipi koji bi im pomogao da pariraju ostalim reprezentacijama.

Sa druge strane Rumunke, koje su na raspolaganju do prije nedelju dana imale jednu od najboljih lijevih bekove u Evropi, ostale su bez nje. Kristina Neagu je povrijeđena, ali je i dalje na spisku, mada se pretpostavlja da će teško biti u stanju da pomogne saigračicama.

Ana Gros

Slovenke predvodi bivši crnogorski selektor Dragan Adžić, a glavnu riječ definitivno će voditi jedno od najboljh desnih bekova planete, Ana Gros, koja će predvoditi reprezentaciju Slovenije do, kako se nadaju, velikog povratka na svjetsku rukometnu scenu.

CRNA GORA ZNAČAJNO OSLABLJENA, ALI I DALJE FAVORIT GRUPE

Crna Gora je prilično daleko od mogućnosti da stigne do medalje, ali, kao što su i više puta do sada dokazale, naše “lavice” vrlo vješto znaju snove da pretvore u realnost.

Međutim, teško da bi to moglo da se desi i ovog puta…

Iako je na Evropskom prvenstvu sjajno savladala ekipu Francuske i stigla do bronzanog odličja prije samo godinu dana, ne smijemo zaboraviti da su tada imale rukometašice “starijeg kova” koje su predvodile mlađe generacije do čuvenog trećeg mjesta.

Ovog puta njih nema… ni Jovanke, ni Đine, ni Milene

Jovanka Radičević oprostila se od reprezentativne karijere nakon prošlogodišnjeg Evropskog prvenstva, dok je Đurđina Jauković povrijeđena ostala bez mogućnosti da pomogne svojim saigračicama.

Ime Milene Raičević nije se pojavilo na spisku Bojane Popović, a kao glavni razlog naveden je problem koji rukometašica ima sa svojim klubom.

No, uprkos tome, Crna Gora na krilima mladih rukometašica može da se nada apsolutno svemu, a na tom putu će ih predvoditi nova kapitenka Marina Rajčić, Đurđina Malović, Itana Grbić, Matea Pletikosić i ostale.

Crna Gora će prvenstvo započeti iz grupe B, u kojoj će snage odmjeriti sa reprezentacijama Mađarske, Paragvaja i Kameruna.

Prvi meč očekuje ih već večeras, kada se sastaju sa reprezentacijom Kameruna, od 18 časova.

Nakon toga, drugog decembra se sastaju sa Paragvajem, a dva dana kasnije sa Mađarskom.

MASKOTA VILJE I TROFEJ TEŽAK PREKO 10 KILOGRAMA

Preko dvije hiljade imena za maskotu ovog prvenstva bilo je predloženo od strane pratila, ali je na kraju meda sa repićem na glavi nazvani tradicionalnim skandinavskim imenom – Vilje, a predstavljaće “Spremnost na pobjedu”, “Volju za uspjehom” i “Spremnost na uzbuđenje”.

Ana Gros
Izvor: IHF

26. izdanje Svjetskog prvenstva najavljuje novu eru svjetskog rukometa, a tu ideju krunisaće novim trofejem, čija je forma inspirisana dinamikom i veličinom rukometa.

Težak preko 10 kilograma novi trofej se sastoji od četiri dijela, a svi su od stakla, pri čemu je svaki od tih djelova posebno izrađen različitim tehnikama kako bi se stvorilo pravo remek- djelo, koje obuhvata sve simbole rukometa – loptu, tehniku šutiranja i dinamiku sporta.

Proces je imao zanimljiv proces izrade – 22 sata stajanja u vrućoj sredini, 116 sati u odsjeku za mljevenje, peti sati farbanja i 10 sati pjeskarenja, lijepljenja i montaže, čime je proces njegove izrade zaokružen malo više od šest dana.

Zanimljivo je da je stilizovana ruka, koja je i najvažniji dio tijela rukometaša, izlivena je u staklo, ručno rezana i ofarbana u 21-karatno zlato.

Postavi odgovor