KRALJ DUBLOVA - TOD VUDBRIDŽ: Dominacija na Vimbldonu koja se i dalje pamti

U susret novom danu na Vimbldonu podsjetićemo vas na legendarnog broja jedan u dublu i devetostrukog šampiona “kralja” tensikih turnira, Australijanca Toda Vudbridža.

Zajedno sa svojim sunarodnikom Markom Vudfordom , uvijek nasmijani “malo znojavi” Tod Vudbridž stvorio je jedan od najuspešnijih i najdominantnijih parova u istoriji. 

“Šumare” (naziv dobili zbog početka prezimena wood) su poredili sa drugim sjajnim tandemima kao što su Džon Mekinro – Peter Fleming,  Džon Njukomb – Toni Rouč, Bobom – Majkom Brajanom ili  Frenk Sedgmanom i Keno Mekgregorom, ali su Vudbridž i Vudford bili bez konkurencije kada je dubl u pitanju.

Posebno su dominarili na “kralju” svih teniskih turnira – Vimbldonu gdje su osvojali pet uzastopnih titula od 1993. do 1997. godine.

Nakon toga Vudford se penzinisao 2000. godine i tako ostavio Vudbridža da nađe novog partnera sa kojim će nastaviti svoj šampionski put.

Do tog trenutka “Šumari” su osvojili 61 ATP titulu, od čega 11 gren slemova. Rekord po broju pobjeda u dublovima u istoriji ATP-a držali su sve do 2010. godine kada su ih prestigli braća Brajan.

Imali su šansu “šumari” da kompletiraju sezonu sa četiri gren slem turnira u sezoni 1996/97 ali su ih nakon osvojenog Vimbldona, US Opena i Australijan Opena u finalu Rolan Garosa zaustavili ruski taniseri Jevgenije Kafeljnikov i Danijel Vacek.

Kada je riječ o nastupima za reprezentaciju osvojili su dvije olimpijske medalje na Igrama u Atlanti 1996. godine i u Sidneju 2000. godine kada se Vudford i penzionisao.

Mark Vudford
Foto: REUTERS/Gerry Penny

SARADNJA SA BJORKMANOM I NOVA DOMINACIJA KRALJA TRAVE

Vudford se posvetio porodici, a Vudbridž je krenuo u novi osvajački pohod. Ovaj put njegov partner u dublu bio je Šveđanin Jonas Bjorkman.

Ovaj tandem u dublu osvojio je pet gren slem titula za četiri godine, od čega nova tri uzastopna Vimbldona – od 2002. do 2004. godine.

Interesantan podatak da su u finalu 2004. godine na Vimbldonu savladali par koji je činio jugoslovenski teniser Nenada Zimonjića i Austrijanac Julijan Noul.

Uporedo sa titulama na ovom turniru osvojili su Australijan open 2001. godine i US Open 2003. godine.

Da je kralj Vimbldona kada je dubl konkurencija u pitanju svjedoči i podatak da se oporobao i u mješovitom dublu gdje je zajedno sa Čehinjom Helenom Sukovom stigao do titule na ovom turniru.

Kad je riječ o omjeru pobjeda i poraza u dubl konkurenciji Tod Vudbridž je bio neprikosnoven sa skorom 782-260. Ovaj rezultat rangirao ga je kao svjetskog broja jedan na 204 nedjelje tokom njegove bogate karijere.

Australijanac je ukupno osvojio 16 gren slem titula u muškim dublovima (devet Vimbldona, tri US Opena, tri Australijan Opena i jedan Rolan Garos). 

Kada su u pitanju nastupi mješovitih parova ima šest gren slem titula (tri US Opena, jedan Rolan Garos, jedan Vimbldon i jedan Australijan Open).

Mark Vudford
Foto: REUTERS/Will Burgess

KARIJERA U SINGLU, DEJVIS KUP I AUSTRALIJSKA KUĆA SLAVNIH

U pojedinačnoj konkurenciji, najveći uspjeh Vudbridža je 19. mjesto na ATP listi do koga je došao nakon polufinala Vimbldona 1997. godine kada ga je zaustavio Piter Sampras.

Vudbridž je 14 godina igrao za Australiju na Dejvis kupu , a osvajao je titule 1999. i 2003. godine, pobjedama tada nad Francuskom i Španijom. Nakon njegovog penzionisanja 2005. postao je trener ove reprezentacije na Dejvis kupu 2009. godine.

Nakon toga Vudbridž je postao i komentator za Australijan Open i Vimbldon. 

U januaru 2010. godine, Vudbridž i Vudford su primljeni u Australijsku tenisku kuću slavnih, a njihove bronzane statue su postavljene sa drugim velikim australijskim teniserima u Melbourn parku.

Pročitajte i ovo:

Postavi odgovor