Arjen Roben #10 – recept za neuhvatljivo ulijevo

Ponekad se u svijetu vrhunskog sporta desi da izguliš cijelu karijeru na visokom nivou, a da se kao nagrada pojavi tek poneki trofej kojim se pokušaš upisati u tok istorije. Na drugom kraju tog životnog točka čuči , čovjek koji je bio magnet za titule, jedan od najtrofejnijih sportista svih vremena. Čovjek koji je osvojio 4 različite lige i ukupno 12 titula u nacionalnim prvenstvima. Čovjek za koga se znalo da bježi sa loptom ulijevo, ali za kog se nije znalo kako ga i uhvatiti.

Magična karijera je za ovog Holanđanina počela sa tek navršenih 16 godina kada je debitovao za Groningem, gdje je u tom prvom mandatu igrao 2 sezone, u kojima je postigao 8 golova na 46 utakmica. Sjajne partije u zeleno bijelom dresu su ga lansirale u Ajndhoven, gdje se zadržao takođe 2 godine, osvojio svoju prvu duplu krunu, uz datih 17 golova na 56 utakmica. Kako je bio jedan od najboljih igrača PSV-a, dobio je ponudu koja se u to vrijeme nije mogla odbiti, pa je postao Plavac sa Stemford Bridža, rame uz rame sa Džon Terijem, Frenk Lampardom i Didije Drogbom. To su bile čuvene Murinjove godine, kada je Čelsi gospodario Premier ligom. Krajnji saldo su bile 2 titule prvaka Engleske i čak 4 osvojena kupa.

Arjen Roben

Već u tim godinama se vidjelo da je riječ o nesvakidašnjem igraču, koji je nevjerovatno opasan na krilnoj poziciji, koji ima ubitačan dribling i iznadprosječnu prodornost. Možda je jedna od najvećih grešaka menadžmenta Čelsija to što su se lako odrekli Robena, kada su ga pustili u Real Madrid nakon samo 3 sezone zajedničkog djelovanja. Vjerovatno je epizoda u Real Madridu bila najmanje upečatljiva, u odnosu na cijelu karijeru Arjena Robena, obzirom da je za dvije pune sezone odigrao tek 50 utakmica i postigao svega 11 golova. Iako je uspio osvojiti La Ligu, definitivno je da neće ostati upamćen po briljantnim partijama u Kraljevskom klubu.

Te 2009. godine, Roben je imao lice veterana, tijelo dječaka, a odlučnost šampiona, da njegova sledeća stanica, Bajern iz Minhena bude pun pogodak. Rangirati i porediti gigante kakvi su u tom periodu bili Čelsi, Real Madrid i Bajern je više stvar ukusa nego potrebe, ali sve što je uradio u prethodnim klubovima je sitnica u odnosu na opus u njemačkom gigantu. Punih 10 sezona u bavarskoj regiji, 201 zvanična utakmica i 99 golova, što je praktično po jedan postignut pogodak na svakoj drugoj utakmici. Tokom tog perioda, 8 šampionskih titula, 5 puta osvojen Kup Njemačke, a najznačajniji trofej je osvojena Liga Šampiona, u duelu sa Borusijom iz Dortmunda, gdje je gol za pobjedu upravo postigao maestralni Roben.

Arjen Roben

Brojke govore mnogo, možda i dovoljno o svemu što je Roben uradio za Bajern. Ipak, brojke nemaju tu moć da daju onu najširu sliku, da pokažu koliko je Roben zapravo bio sinonim za Bajern u toj deceniji. Vjerovatno je da nijedna evropska ekipa u tom periodu nije imala takav tandem krilnih napadača, kakvi su bili Frenk Riberi i Arjen Roben. Jedan sa desne, drugi sa lijeve strane, kreirali su opsade protivničkih golova kao malo ko do tada. Arjen Roben je bio lak za skautiranje, ali pretežak za čuvanje. Svi su znali da će dribling da ide u lijevo, ali malo je ko to mogao hvatati.

Arjen Roben

Još jedan dres gdje je bio lider, dominantna uloga u svom timu, je dres nacionalnog tima. Za reprezentaciju Holandije, Roben je odigrao 96 utakmica, postigao 37 golova, za 15 godina koliko je nastupao za nacionalni tim. U svom fudbalskom istorijatu ima 3 odigrana Mundijala, gdje je bio prilično uspješan, a njegov najveći doseg u reprezentaciji je finale Mundijala iz 2008. godine, koji je reprezentacija Holandije u produžecima izgubila od Španije, golom Andresa Inijeste. U tom meču je Arjen Roben imao možda i najteži promašaj karijere, obzirom da nije riješio šansu 1 na 1 sa Ikerom Kasiljasom.

Svoju karijeru je završio simboličnom epizodom u Groningenu, na mjestu gdje je i počeo, sa ciljem da olakša post-kovid period svom matičnom klubu. Danas, Arjen Roben trči maratone, nastavlja da pobjeđuje i traži najbolju verziju sebe. Godine nijesu važne, jer misija je oduvijek bila ista.

Postavi odgovor